Teadlaste Öö

Teadlaste Öö festival 2017 | 25.-29. september 

Sel aastal toimub järjekorras 12. Teadlaste Öö festival, mis on Baltikumi suurim teadusfestival ning mille raames toimub üle 900 põneva teadussündmuse nii Tartus kui erinevates paikades üle Eesti. Festivali teemaks on tänavu teaduseetika. Muuhulgas arutletakse, kui kaugele saab minna inimuuringutega ning millised on tehisintellekti eetilised piirangud.

Teadlaste Öö Eesti Maaülikoolis

 

Eesti Maaülikooli kava tänavusel Teadlaste Ööl 29. septembril kell 18-22:
 

Loomakliinikus (Kreutzwaldi 62)

20.00 loeng „Loomaarstielukutsest“ – Rainer Hõim, ruum Kü9.
Loeng kestab ca. 40 minutit, pärast seda toimub ringkäik loomakliinikus.

 

Zoomeedikumi anatoomiakogus (Kreutzwaldi 62)

Uudistada saab kodu- ja ulukloomade skelette ning põnevaid lahanguleide.Tehnikamajas (Kreutzwaldi 56)

Energiakonserv. Tehnikamaja 1. korrus Paneme elektri purki ja võtame sealt jälle välja.

Räägime päikese ja tuule abil elektri saamisest. Tehnikamaja 5. korrus ja katus

Anname tuld! Ruum A025 (Tehnikamaja katlalabor).

Robootika töötuba. Ruum A218

Tänase ja homse päeva kütused. Ruum B117. Kas kütus on alati enne plahvatust? Kas sügisesi lehti ja põhku võib ka mootorisse panna? Kas ka veest saab kütust toota?

Inimlik Ergonoomika. Ruum A219. Kuidas hinnata inimese töövõimet? Kuidas muuta töökoht inimsõbralikumaks ehk ergonoomiliseks?

TI – Rex vs. Ex Machina. Ruum B131. Mis on masina ehitus? Ehitame ise masinaid ja katsetame nende töökindlust. Kes teeb parima?

Autotehnika Maaülikoolis. Ruum B124. Mootorid, mudelautod, arendustöö ja katsetamine.

Õhk paneb rattad käima. Ruum B135. Tule proovi omal nahal sõitu pneumomobiiliga!

Manipulaatori töötuba. Ruum B121. Kas süstalt saab kasutada ka ajamina? Tule ehita endale ise hüdromanipulaator ja saad teada.


Maaehituse ja veemajanduse õppetoolis (Kreutzwaldi 5)


Ehitusinsenerieetika, ehitusvaldkonna teaduseetika, tapitud puitkonstruktsioonide ehitamine (tutvustatakse eeltapitud detailidest puitkonstruktsioonide monteerimist ilma täiendavete metallist kinnitusvahenditeta), katseseadmete näitus.

EHITUSVALDKONNA EETIKA JA UURIMISTÖÖ (Kreutzwaldi 5, ruumid 1C2 ja 1C3)

 1. Ettekanne teemal „Ehitusinseneri ja ehitusteadlase eetikast“ kell 19.00-19.30 ruumis 1C3 (dots. A. Ryabchikov).
 2. Ettekanne teemal „Ruumide sisekliima ja piirete soojusjuhtivuse määramisest“ ruumis 1C3
 3. Tapitud puitkonstruktsioonide ehitamine: tutvustatakse eeltapitud detailidest puitkonstruktsioonide monteerimist ilma täiendavete metallist kinnitusvahenditeta (doktorant T. Teppand).
 4. Looduslikud soojustusmaterjalid: näitus, viktoriin (prof. J. Miljan).
 5. Seadmete näitus (R. Reitsnik, MSc)


Taastuvate loodusvarade teaduskeskuses (Kreutzwaldi 5, D-korpus)

 

 • Eetilised uimelised (ruum D143) Veteilma salajased reeglid ja seadused. Kalade imeline lõhnataju. Kuidas kalad kuulevad ja kui sageli hingavad? 
 • Uurimustööd Amazonase vihmametsadest (ruum D143) Ülevaade troopilise looduse toimimisest – kust tulevad erinevused, kust sarnasused. 
 • Mulla salapärane maailm (ruum D073)- vahvad tegevused mullamuuseumis. 
 • Tarvilikud taimed (ruum D027) Kuidas valmistada kääritatud jooke?
 • Lõhnavad taimed seest ja väljast (ruum D181) Kas taim peab end hästi tundma, et lõhnata? Kallame taimele ämbritäie parfüümi kaela. Paneme taimele usse peale ja jälgime, kuidas taim ennast kaitsma hakkab. Vaatame mikroskoobiga, millised lõhnavad karvad välja näevad. Vaatame, kuidas taimed väliskeskkonnaga suhtlevad. Uurime kõige vastupidavamaid taimi läbi Maa ajaloo.
 • Seente töötuba: kübaratagune maailm (ruum D275) Kuidas silmale nähtamatust eosest saab niidistik? Kuidas seda uuritakse ja mis roll on sellel looduses ja meie ümber? 
 • Töötuba: petturputukad elu näitelaval (ruum D239). Mimikri kasutamine putukate hulgas. Töötoad toimuvad järgmistel kellaaegadel:18.30, 19.15, 20.00, 20.45.
 • Miniatuursed monstrumid (ruum D263) Lähivõtted putukatest ja ämblikest. Võimalik teha vaadeldud pisiloomadest portreepilte. 
 • Kes on mesilased? (ruum D239) Kui palju erinevaid mesilasi meil Eestis elab? Vaatleme kimalasi lähemalt. Uurime elusate kimalastega pesa, tutvume pere arengukäiguga ning erinevate isendite funktsioonidega ühiselulise pere toimimises. 
 • Maastikuteater (ruum D267) Maastikusimulaatoris saab väga suure panoraamekraani vahendusel virtuaalses 3D maastikus ringi liikuda ja lennata. Kõnnime (salaja) üle Tartu Kaarsilla kaare, lendame vaimu kombel Toomemäe varemetes ja kollitame ajaloolistes poternides. Julgemad saavad osaleda psühholoogia-alases eksperimendis
 • Kell 19 ja kell 19.30 ruumis D058 lühiettekanne "Zika epideemia. Lood inimestest, putukatest ja eetikast" . Doktorant Heli Kirik
   

  Täistundidel tutvumine taime-, seene- ja putukakollektsioonidega
   

Polli aiandusuuringute keskuses (Polli, Karksi vald, Viljandimaa)

Kell 19:00-22:00

Taimed meelele ja keelele

 • Lõhnad taimedest ja   värvid taimedest.  Nuusutame ja värvime
 • Valmistame maiuseid kõhule ja kreemi nahale
 • Tutvume õunanäitusega   ja maitseme õunu.
   

Eesti Maaülikooli Teadlaste Öö Facebooki sündmuse leiad SIIT.