Lahtiste uste päev

22. märtsil toimuval lahtiste uste päeval Eesti Maaülikoolis ootavad sind paljud praktilised töötoad, kus saad oma käega järgi proovida, mida sind huvitav eriala endast kujutab. Lisaks saad osa võtta kiirkohtingust tudengitega, vaadata rohefilme, ning avatud on ka karjäärikohvik, kus saad nõu erialavaliku osas.

Lahtiste uste päev toimub maaülikooli Metsamajas aadressil Kreutzwaldi 5, Tartu.

 

Päevakava


Kell 10.00-12.00 on sinu küsimustele kohapeal vastamas vastuvõtuspetsialist, karjäärinõustajad ning maaülikooli tudengid.

Kell 10.00-10.30 on Metsamaja kaldauditooriumis võimalik vaadata majanduse globaliseerumise tagajärgedest kõnelevat filmi "Kanahullus" (Chicken Madness), kell 10.30-11.00 näitame filmi "Anna rohelist" (Gimme Green), mis heidab valgust muru kasvatamise pahupoolele, ning kell 11.00-11.15 on kavas lühifilm "Unusta kiire dušš" (Forget Short Showers).
Kell 11.15-11.30 toimub maaülikooli lühitutvustus.
Kell 11.30-11.50 oled oodatud kuulama Eesti tsiteerituima teadlase, professor Ülo Niinemetsa kiirloengut taimede keelest muutuvas maailmas. Taimed eraldavad õhku enam kui 30000 erinevat keemilist ühendit, mis võimaldab neil omavahel kommunikeerida keskkonnastressi ja mitmete kahjurite rünnakuid. Need ühendid omakorda võivad mõjutada kliimat lokaalses ja globaalses skaalas, samuti mõjutada kliimamuutuste kiirust.

Kell 12.00 algavad erialased töötoad maaülikooli linnakus. Registreerumine töötubadesse kodulehe vahendusel on lõppenud - kui magasid õige aja maha, kuid sooviksid siiski osaleda, kirjuta osalemissoovist hiljemalt 21. märtsil aadressil kariina.tsursin-sootla@emu.ee või registreeru vabade kohtade olemasolul kohapeal.

 

Töötoad

 

Mängud voolava veega

Eestis on palju tehisveekogusid, mis rikastavad meie maastikku. Nende toimimise tagamiseks reguleeritakse nende veetaset ja neid läbivat vooluhulka. Vesiehitiste töötoas saab ise kogeda, kuidas töötavad selliste rajatiste osad: ülevoolud, varjad, erinevad vooluavad, ja seda kuidas tekib vooluhüpe, mis võib olla nii ilus kui ohtlik. Hüdraulilisse renni saavad töötoas osalejad paigutada erinevaid vesiehitiste mudelid ja veega mängida. 
 

Ehitise DNA, ehk kuidas teada saada, kas hoone on "terve"?

Kuidas on võimalik „näha“ puidu ja betooni sisse? Milliste meetodite abil on võimalik uurida hoonete tehnilist seisukorda ilma, et me konstruktsioonidele suurt kahju teeks? 
 

Rakendatud elekter

Saame teada, mis maksab telefoni laadimine - selleks mõõdame laadimisele kuluvat energiat ja arvutame selle maksumuse. Ühtlasi saame teada, kui palju maksab eri tehnoloogiaga valgusallikate kasutamine, ehk kui palju üks või teine lambipirn elektrit võtab. Räägime ka elektriohutusest ning tutvume väikeenergeetika seadmetega tehnikainstituudi katlalaboris ning katusel asuvas tuule- ja päikeseenergia laboris.
 

Hüdraulilise robotkäe konstrueerimine

Oled sa kunagi mõelnud, kust saavad masinad jõu, et tõsta suuri raskusi? Töötoas saad sellele küsimusele vastuse, ehitades ise oma kätega hüdraulilise robotkäe, mille abil saab esemeid ühest kohast tõsta - vee abil.
 

Oma asukoha määramine ruumis

Asukoha määramise töötoas tutvume geodeedi igapäevatööga. Geodeet on tänapäeval laialdaste teadmistega spetsialist, kes töötab nii ehtustel kui looduses. Töötoas tutvume erinevate mõõtmismeetoditega ja üheskoos mõõdame üle ruumi, mille tulemusena valmib digitaalne ruumi plaan. Mõõtmisteks kasutame tänapäevast elektrontahhümeetrit. Mõõdistamisel saab iga mõõdetav punkt oma koodi, mille taga peitub leppemärk. Hilisemal andmete töötlusel saab näha, kuidas jõuavad varem mõõdetud punktid plaanile.
 

Kuidas ära tunda üht või teist enam levinud puuliiki?

Kõik, kes loodusest või puidust vähegi huvituvad, võiksid enam levinud puuliikide puidu ära tunda ka lihtsalt puutükile peale vaadates. Õpitoas vaatame Eestis kasvavate põhiliste puude makroskoopilisi tunnuseid ja proovime nende järgi puitu ära tunda.

 

Seenhaiguste maailma avastamine

Seened on olulised metsahaiguste tekitajad. Uurime mikroskoobi abil seeneeoseid ning määrame mõned levinumad metsahaiguste tekitajad.
 

Mulla salapärane maailm

Tutvume Eesti muldade värvikireva maailmaga, mis jääb maapinnal kõndides märkamatuks.Võimalus on käed mullaseks teha ning ise uurida mulla kvaliteedi näitajaid alates pHst kuni vihmaussideni.
 

E-turundus, ehk kuidas toode internetis atraktiivseks muuta?​

Analüüsime toote väärtuse selgitamise võimalusi läbi e-turunduse kanalite (Facebook, Instagram, Youtube,  koduleht, e-pood)​.

 

Kalatöötlemise saladused, ehk kuidas forellist kiiresti maitsev amps valmistada

Saame teada, kuidas kiiresti teha Eestis enim kasvatatavast kalast, forellist, maitsev toit. Õpime ära tundma forelli, lõikama temast puhast kalaliha ja valmistama kiirmeetodil võileivale panemiseks sobivat soolakala.

 

Jäätis - midagi südamele ja ajule

Kuidas valmivad meiereis jäätis ja teised piimatooted? Mängime jäätise teemalist mängu ning maiustame jäätisega.
 

Veterinaarmeditsiini töötuba: kloonimisest ravimiseni - GRUPP ON TÄIS!

Külastame maaülikooli anatoomiamuuseumit ja loomakliinikut, kus näeme, kuidas toimub loomade haiguste diagnoosimine ja ravi. Näeme oma silmaga lahkamist, ning saame teada, kuidas kloonitakse loomi. 
 

Millest koosneb loom: geneetika ja söötmise töötuba

Geneetika laboris näeme, kuidas toimub tõuaretus ning kuidas toimub isaduse tõestamine loomadel. Söötmisteaduse laboris proovime erinevaid meetodeid toitainete määramiseks loomasöötades ning söödaratsioonide koostamiseks, ehk saame teada, kuidas lõhnavast silost saab liha ja piim.