Veterinaarmeditsiin

 

Loomaarstiõpe on üheastmeline, kestab kuus aastat ning annab magistrikraadile vastava kvalifikatsiooni.
 

Mida õpivad tudengid?

Kuueaastane õpe jaguneb kolmeks etapiks.

 

Esimestel aastatel õpivad tudengid veterinaarmeditsiini alusteadusi, terve looma ehitust ja funktsioone ning ka loomakasvatuse põhitõdesid.
Veterinaarmeditsiini alusteadusteks on mitmed bioloogiaharud, nagu zooloogia, botaanika, geneetika ja rakubioloogia, aga ka keemia, biofüüsika, mikrobioloogia, viroloogia ja parasitoloogia.

 
Teise aasta kevadsemestril tehakse algust haigusprotsesside tundmaõppimisega loomorganismis ehk patoloogilise anatoomia ja -füsioloogiaga., mis juhatab sisse loomaarstiõppe teise etapi. Prekliinilised ained annavad üliõpilasele teadmisi haige looma organismis toimuvatest protsessidest, samuti esmaseid oskusi nende avastamiseks.

Loomaarstiõppe teises etapis tehakse sissejuhatus veterinaarse rahvatervishoiu temaatikasse ja pööratakse tähelepanu looma ja inimese tervise seostele.

 

Kolmas etapp ehk kliiniline õpe annab tudengitele põhjalikke teadmisi loomaliikide (k.a. linnud ja kalad) olulisematest haigustest ning oskusi nende diagnoosimiseks, raviks ja ennetamiseks. Praktilist õpet saavad tudengid maaülikooli loomakliinikus.
Kolmandas etapis saavad üliõpilased ka põhjalikke teadmisi veterinaarsest rahvatervishoiust, riiklikust veterinaarjärelevalvesüsteemist ning veterinaarsest seadusandlusest.

 

Kuuendal õppeaastal, loomarstiõppe kolmandas etapis, võib üliõpilane valida süvendatud õppe järgmiste suundade vahel: 

1.         Produktiivloomade meditsiin (E1) keskendub veiste, sigade ja väikemäletsejaliste karjatervisele  

2.         Hobuse meditsiin (E2) pühendub hobuste haiguste diagnostikale ja ravile; 

3.         Väikeloomameditsiin (E3) käsitleb põhjalikumalt väikeloomahaigusi; 

4.         Toiduhügieen (E4) põhirõhuga toiduohutusel, toidujärelevalvel ja inimtervisel. 

NB! Veterinaarmeditsiini saab õppida ainult täiskoormusega. 

 

Lõpetajad leiavad tööd:

  • loomaarstina suur- või väikelooma meditsiini valdkonnas;
  • riigiteenistuses, näiteks põllumajandusministeeriumi toidu- ja veterinaarosakonnas;
  • veterinaar- ja toiduametis ning ravimiametis,  veterinaar- ja toidulaboratooriumis;
  • ravimite tootmise ja turustamisega tegelevates ettevõtetes;
  • loomakasvatusega seonduvate toodete turustuseettevõtteis, näiteks söödafirmades;
  • EMÜ veterinaarmeditsiini ja loomakasvatuse instituudis.

 

Loomaarstide ülesanne on tagada loomade tervis ja heaolu – hoolt ja ravi vajavad nii lemmik-, produktiiv- kui metsloomad.  

Mis iseloomustab head loomaarsti?

Hea loomaarst hoolib loomadest ja teda iseloomustavad järgmised omadused.

  1. Suhtlusoskus. Loomaarst peab oskama suhelda nii loomade kui loomaomanikuga ning selgitama diagnoosi ja ravi arusaadavalt. Loomaarstid teevad koostööd kolleegide, veterinaartehnikute, assistentide ja tugipersonaliga.
  2. Kannatlikkus. Loomadega töötamine võib olla keeruline ning sageli ka ettearvamatu. Loomaarst jääb kannatlikuks stressirohketes olukordades ning ärevate või segaduses  loomadega suhtlemisel.
  3. Kriitiline mõtlemine ja analüüsioskus. Haiguste diagnoosimine ja ravi eeldab kriitilist mõtlemist ja teaduspõhist lähenemist. Loomaarst analüüsib sümptomeid, juhib uuringuid ja koostab raviplaanid.  
  4. Kohanemisvõime. Veterinaarmeditsiin areneb pidevalt. Arstid peavad olema kursis valdkonna teadussaavutustega ning kohandama oma tegevust vastavalt uusimale teabele. Loomaarst on valmis elukestvaks õppeks.
  5. Eetika ja ausus. Loomaarstid seisavad loomade heaolu eest ja järgivad eetikastandardit.
  6. Füüsiline ja vaimne vastupidavus. Loomaarsti töö võib olla füüsiliselt raske ja emotsionaalselt pingeline. Loomaarst jälgib ja hoiab oma tervist.
  7. Tähelepanelikkus ja detailitäpsus. Loomaarst on operatsioonide tegemisel, ravimite manustamisel ja patsienditeabe salvestamisel hoolikas ja tähelepanelik, sest detailid võivad osutuda ülitähtsaks.
  8. Korra- ja puhtusearmastus. Loomaarst järgib bioturvalisuse ja tööohutusnõudeid.
  9. Ajajuhtimise oskus. Tõhus ajaplaneerimine võimaldab õigeaegset ravi kõikidele patsientidele.
  10. Teadusliku uurimistöö tegemise oskus. Uurimistöö kogemus toetab arsti sobivate meetodite valikul haiguse põhjuste ja kulu diagnoosimisel ning raviotsuste tegemisel. 

 

 

Vastuvõtunõuded:

  • eesti keele ja kitsa matemaatika riigieksamite summa: kahe riigieksami peale kokku vähemalt 40 punkti (4-20 konkursipunkti)
  • lõputunnistuse hinne õppeaines: bioloogia (3-5 konkursipunkti)
  • lõputunnistuse hinne õppeaines: keemia (3-5 konkursipunkti)
  • lõputunnistuse hinne õppeaines: matemaatika (3-5 konkursipunkti)
  • lõputunnistuse hinne õppeaines: eesti keel (3-5 konkursipunkti)
  • vastuvõtukatse*: motivatsioonikiri (esitatakse digiallkirjastatult SAISis) (1-20 konkursipunkti)

* Vastuvõtukatsele (motivatsioonikiri) pääsemise eelduseks on riigieksamite ning vastuvõtutingimustena nimetatud õppeainete hinnete minimaalne konkursipunktide summa on 24.

Asendusvõimalused:

  • eesti keele riigieksam – eesti keel teise keelena riigieksam tulemusega vähemalt 80 punkti 100-st või eesti keele B2 tasemeeksam tulemusega vähemalt 80 punkti või eesti keele C1 tasemeeksam tulemusega vähemalt 60 punkti;
  • kitsas matemaatika – laia matemaatika riigieksam või enne 2014.a. sooritatud matemaatika riigieksam või eelnimetatute puudumisel enne 2014. aastat sooritatud füüsika, keemia või bioloogia riigieksam (nimetatuist parim tulemus) või matemaatika vastuvõtukatse;
  • keemia või bioloogia hinne – kui lõputunnistusel hinnatud mitteeristava hindega, asendada lõputunnistuse keskmise hindega. Kui üliõpilaskandidaadil puudub lõputunnistusel keemia ja /või bioloogia õppeaine, võib asendada loodusainete hindega või kui see on hinnatud mitteeristava hindega, võib selle asendada lõputunnistuse keskmise hindega.

Lisakonkursipunktid:

Eeskirja punktide 38.3-38.5 alusel.

 

Avalduste vastuvõtt toimub 3. juuni - 4. juuli elektroonselt aadressil www.sais.ee või 25. juuni - 4. juuli ülikoolis kohapeal tööpäeviti kell 9-15!

 

Lisainformatsioon vastuvõtutingimuste ja vastuvõtu kohta:

Tel: 731 3048

E-mail: vastuv@emu.ee

 

Hoia Veterinaarmeditsiini Üliõpilaste Seltsi tegemistel silma peal: