Eesti Maaülikooli loomakliinikus avati kasside vastuvõtutuba

Juunikuust on Eesti Maaülikooli loomakliinikus avatud spetsiaalselt kassidele mõeldud vastuvõturuum, et vähendada loomale kliinikukogemusega kaasnevat stressi.

„Kassidest on saamas praeguses modernses elukeskkonnas aina populaarsemad koduloomad, kuna nende pidamine on omanikele mugav – pere lemmikuna ei vaja nad jalutuskäike, nad toituvad isetoitlustamise alusel ning vajavad võrreldes koertega vähem tähelepanu,“ rääkis Eesti Maaülikooli väikeloomakliiniku peaarst Kristel Peetsalu. „Loomaarsti juurde vastuvõtule tulles muutub aga kassiomaniku elu raskeks, sest paljudele kassidele on transpordipuur vastuvõetamatu, transportimine ajab iiveldama ja kliinikusse jõudes on loom juba suures stressis, mis väljendub tihtipeale agressiivsuses.“

Sellest tingituna vajavad kassid transpordi osas ja kliinikus erilist tähelepanu. Selleks, et kõik toimingud ja protseduurid kulgeksid kassiomanikule, kassile, loomaarstile ja abilisele kergemalt, on Eesti Maaülikooli loomakliinik astunud sammu kassisõbralikuma kliiniku suunas. „Kliiniku personal on koolitatud kassiga ümber käima, ent keskkonnavahetus ja kliinikukogemus on loomale siiski ebameeldiv,“ selgitas Peetsalu. „Meie kliinikus on nüüd lisaks eraldatud kasside haiglaruumile ka eraldi  kasside vastuvõtt, mille eesmärgiks on vähendada ülevaatuse ja protseduuride käigus tekkivat stressi.“

Kasside vastuvõtu- ja haiglaruumis on seinakontaktis Feliay-feromoon, mis suurendab lemmikute heaolutunnet ja aitab patsientidel rahulikuks jääda. Kui ruum on vaba, suunatakse kassiomanik registratuurist koheselt sinna arsti ootama. „Selleks, et kassile võimalikult vähe stressi tekitada, kasutatakse vastuvõtus valgust nii vähe kui võimalik ja nii palju kui vajalik, räägitakse tasasel ja madalal toonil ning võimalusel vaadatakse lemmik üle tema transportpuuris,“ rääkis loomaarst.

„Esimesed patsiendid uues vastuvõturuumis on näidanud üles rahulikkust –  seega on kliinikus suudetud vähendada nende stressi ning pakutud loomale ja tema omanikule paremat teenust.“ Nippe, kuidas kassiga ka kliinikuni stressivabamalt jõuda, leiab loomakliiniku koduleheküljelt: http://loomakliinik.emu.ee