2023/2024 õppeaasta videoloengud ja õpilaste tööd

«Sissejuhatus loodusteaduslikku mõtlemisse» 

 

Maaülikooli loodusteaduste kooli kursus, koostöös haridus- ja teadusministeeriumiga on mõeldud gümnaasiumi- ja põhikooli lõpuklasside õpilastele eesmärgiga arendada andeid loodusteaduslike vaatluste vallas.
Õppeaastal 2023-2024 töötab kool kaugõppekoolina, meilivahetuse ja kord kuus (septembrist maini) toimuvate videoloengute abil. Iga loengu teemal saavad õpilased ka ühe ülesande iseseisvaks tööks (õppeaasta jooksul kokku kaheksa).
Tööjuhendid ülesannete lähema kirjeldusega saadame kõigile registreerunud õpilastele meilile koos videoloengu lingiga. Need lingid ilmuvad ka kooli kodulehele, kust loenguid saab järele vaadata.
Ülesannete lahendamist hindame, koolikursuse loeme lõpetatuks, kui kõik 8 tööd on saanud positiivse hinde (A-E) ning sooritatud õppeaastale tagasivaatav test Moodle keskkonnas.
Lõpetajad saavad maaülikooli avatud ülikoolilt kolm ainepunkti, mida võib käiku lasta kõrgkooli õppima asudes. Maaülikool on arvestanud loodusteaduste kooli lõpetanutele sisseastumisel kolm lisapunkti, kui nad kandideerivad kalanduse- ja rakendusökoloogia, loodusturismi, keskkonnakaitse, aianduse, põllumajandussaaduste tootmise ja turustamise õppekavadele.
Kooli tööd korraldavad bioloogid Juhani Püttsepp (juhani@emu.ee t. 515 9644) ja Eha Järv (eha.jarv@emu.ee t. 5340 4438).
Meie koduleht: www.emu.ee/et/sisseastujale/koolidele/loodusteaduste-kool/

 

Loodusfotograafia
Esimene loengulink 20. septembril.
Looduspildistuse nüansse tutvustab fotograaf Ingmar Muusikus. Füüsikaõpetaja Jaan Paaver "Pilvedest".

Ülesanne nr 1. Pildista ja vali välja 3 fotot - seeria Eesti sügisloodusest. Kõik fotod varusta pildiallkirjaga. Ühe foto kohta ootame ka teksti (500-700 tm), mis avaks pildi detaile, taustu, enda mõtteid ja meeleolusid, mida antud pilt äratab. Töid ootame hiljemalt 9. oktoobriks.
NB! Täpsem tööjuhend saabub igale õpilastele meilile peale registreerumist, koos loengulingiga.

 

Väike matkarada
Teine loengulink 18. oktoobril.
Ingmar Muusikus tutvustab õpilaste põnevamaid fotosid.
Matkaraja kirjeldamiseks jagab soovitusi  bioloog Juhani Püttsepp.

Ülesanne nr 2. Koosta Eesti looduses omale tuttavas või ka tundmatus paigas väike matkarada, mida saaks koos sõpradega kas jalgsi või jalgratastega läbida. Vähemalt kilomeetri-paari pikkusel rajal võiks olla kolm-neli looduse poolest või kultuurilooliselt huvipakkuvat punkti, vaatamisväärsust (näiteks vana talukoht, park, jõekäär, mägi, teederistmik jne). Kirjelda, fotografeeri ning joonista oma raja punkte ning lisa raja skeem. Töid ootame hiljemalt 6.novembriks.

 

Eaka puu kirjeldus
Kolmas loengulink 15. novembril.
Leidlikumaid rajakirjeldusi vahendab Juhani Püttsepp.
Üht põlispuud kirjeldavad Saaremaal Sõrve endine metsaülem Leo Filippov ja Jõgevamaal metsateadlane Vello Keppart, puu kõrguse mõõtmist õpetab metsakorraldaja Teele Paluots.

Ülesanne nr 3. Leia enda kodukandist vana puu, mõõda tema kõrgus ja tüve ümbermõõt. Kirjelda oma puud, temaga seotud elustikku, ümbrust, puuga seotud lugusid ja põhjenda, miks valisid just selle puu. Pildista ja joonista oma puu.
Töid ootame hiljemalt 4. detsembriks.

 

Jalutusretk koeraga
Neljas loengulink 13. detsembril.
Õpilaste metsatöödest annab ülevaate Juhani Püttsepp.
Koertega metsas jalutamisest kõneleb ja näitliku retke teeb loomaarst Liisi Kulasalu. Kuidas selliseks retkeks valmistuda, mida tähele panna, millest kõneleb koera kehakeel, mis metsas koera köidab?

Ülesanne nr 4. Tee üks jalutuskäik oma (või sugulase või sõbra) koeraga ja kirjelda seda, tee väike filmilõik. Kirjelda koera eluolu, lisa ka foto.
Töid ootame hiljemalt 2. jaanuariks 2024.  

 

Taevavaatlused
Viies loengulink 10. jaanuaril
Koeraretkedele heidab pilgu Liis Kulasalu.
Tähistaeva ja pilvede vaatlemisest kõneleb Juhani Püttsepp. 

Ülesanne nr 5. Valgusreostuse hindamine. Otsi taevakaarelt üles Orioni ja Lõvi tähtkujud ning hinda nende nähtavust erinevatest paikadest (kesklinn, äärelinn, hajaasula, loodusmaastik) Globe at Night skaalade abil. Pildista ka kaks pilvevaadet ning kirjelda pilvi. Kirjelda oma taevavaatluskogemusi. 
Pilvekirjeldusi ootame 31. jaanuariks, valgusreostuse hinnanuid ootame hiljemalt 15. aprilliks.

 

Talvised linnuvaatlused
Kuues loengulink 7. veebruaril.
Õpiaste pilvepilte tutvustab füüsikaüpetaja Jaan Paaver.
Lindude vaatlemist talvel tutvustab hobiornitoloog Vilja Padonik.

Ülesanne 4. Talilinnuvaatlus koduümbruses lambarasvapalli abil (selle saab maaülikooli poolt) kuu aja jooksul. Koosta ka nimekiri ümbruskonnas selle aja jooksul kohatud linnuliikidest.
Töid ootame hiljemalt 4. märtsiks.

 

Õunapuude hooldamine
Seitsmes loengulink 20. märtsil.
Vilja Padonik annab ülevaate linnuvaatlustest.

Aednik Liivi Ennok demonstreerib maaülikooli Rõhu aias õunapuu lõikamist.

Aiandusteadlane Toivo Univer tutvustab mõnd tuntud õunapuud ja -sorti.

Ülesanne nr 7. Oma õunapuu tutvustus ja tema kärpimine – ootame ka fotosid tööprotsessist. Selle töö võib soovi korral teha kahe peale.
Töid ootame hiljemalt 22. aprilliks.

 

Agronoomia ehk põlluteadus
Kaheksas loengulink 24. aprillil.
Jaan Paaver vaagib taevavaatluste tulemusi.

Agronoomiaõppejõud Liina Talgre tutvustab maaülikoolis käimasolevaid põllukatseid, entomoloog Mati Martin mullaelustikku.  

Ülesanne nr 8. Vihmausside kui oluliste põllumulla tervise näitajate loendus põllul (veerandil ruutmeetril).
Ka selle töö võib soovi korral teha kahe peale.
Töid ootame hiljemalt 13. maiks.

 

Test enne kooli lõpetamist
Ajavahemikus 13-22. mai saab Moodle õppekeskkonnas vastata 17 küsimusele (iga õppeaasta jooksul läbitud ainevalla kohta kaks valikvastustega küsimust ja lisaks üks kokkuvõttev küsimus).

 

Üheksas loengulink, 22. mail.
Liina Talgre teeb ülevaate vihmaussiloendustest, Juhani Püttsepp õunapuutöödest. Võtame kokku maaülikooli loodusteaduste kooli õppeaasta. 
Osalemistunnistused, diplomid ja raamatud auhindadeks saavad õpilased kätte lõpumatkal Kadrina 24. mail või saadame need koolidesse, kus õpetajad need kätte annavad.