Rohelise ülikooli nädal

 

Maaülikooli linnakus on kevadekuulutajaks rohelise ülikooli nädal!

Kohtume 24.-28. aprillil 2023. aastal!

 

Nädal on jagatud teemapäevadeks, mille jooksul toome ülikoolipereni teadmisi ja kogemusi rohelisest ülikoolist ja keskkonnasäästlikust käitumisest. Esmaspäev on tervisepäev, sest hea tervis on elu alus. Tervisepäeva mitmekesise programmi aitab rohelisel ülikoolil sisustada ülikooli personaliosakond. Teisipäeval süveneme jäätmete temaatikasse, kolmapäeval tehnika ja tehnikaringluse temaatikasse. Neljapäevased töötoad on pühendatud keskkonnale, täpsemalt taimedele ja lindudele.

 

Reedel kutsume kõiki huvilisi osalema rohelise ülikooli konverentsil „Roheliselt ja säästvalt“.

 

 

Sündmused:

Esmaspäev, 24.04 - TERVISEPÄEV

LOENGUD:

13.30 - 14:45  Dr Mark Braschinsky – Peavalu ja migreen (Tehnikamaja ruum A204)

14:50 - 15:50 Märt Reinvee – Kuvariga töötamiskoha kujundamine tööl ja kodus (Tehnikamaja ruum A204)

Liikumiskonkursi väljakuulutamine

 

TÖÖTOAD:

10:00-10:30 Aktiivne seminar "Mis siis kui ei liigutaks?" Qvalitase füsioterapeut Siret Täks. Registreeri ennast seminarile siin. (Metsamaja ruum 1B1).

10:45-11:45 Naerukoolitus. "Eesmärk on õppida taas naerma, leida üles oma sisemine laps. Naer aitab leida rõõmu ja muudab inimese positiivsemaks ja loovamaks. Ja peale selle mõjub väga hästi tervissele." Loe rohkem siit. Registreeri ennast töötuppa siin. (Spordihoone)

11.00-14.00 Fysiokeskus. Fysiokeskus osutab teaduspõhist füsioteraapia teenust, mis tugineb kliendi individuaalsete füsioterapeutiliste probleemide hindamistulemustel. Töötoa märksõnadeks on kehaline liikumine, toitumine ning vaimne tervis. Loe rohkem siit. (Metsamaja fuajee)

11:00-14:00 Tervisenäitajate mõõtmine - Eesti Arstiteadusüliõpilaste Selts (Metsamaja fuajee)

11.00-14.00 Elustamine ja AED aparaadi kasutamine (Metsamaja fuajee)

12:00-13.00 Näojooga. "Näojooga on pikaajaliste tulemustega, 100% looduslik meetod, kuidas aeglustada vananemist ja olla kõrge eani särava nahaga."  Loe rohkem siit. Loositakse välja näojooga kaardid ja õli! Regisreeri ennast töötuppa siin. (Metsamaja ruum 1B1)

13.00-14.00 Kas maitset tunneb keel, nina või näeme seda hoopis silmadega? Töötoas saab teada, et mida tähendab toiduainete sensoorne hindamine ja miks seda vaja on. Samuti saadakse vastus küsimusele, et kuidas toit mõjutab meeleorganeid ja kuidas meeled töötavad. Töötoas uuritakse ja tunnetatakse/degusteeritakse erinevaid maitseid. Registreeri ennast töötppa siin. (Metsamaja ruum 1B1) - JÄÄB ÄRA!

 

Teisipäev, 25.04 - JÄÄTMEPÄEV

Toimuvad töötoad:

11.00-13.00 Biolan OÜ – välikompostrid. “Umbes kolmandik olmejäätmetest on bioloogilised jäätmed. Kompostimisega saab bioloogilistest jäätmetest väärtuslikku maaparandusainet ning ühtlasi hoitakse kokku jäätmeveotasusid.” Loe rohkem siit. (Metsamaja D-korpuse sissepääsu juures)

12.00-13.00 Jäätmetga tuttavamaks. Teadmisi saadakse läbi praktiseerimise - tule ja proovi sorteerida ise! Jäätmete kogumisest Tartu linnas loe rohkem siit. Vaata videot siit.  Registreeri töötuppa siin. (Metsamaja fuajee)

13.00-14.30 Mida tähendab Zero Waste süsteem? Jäätmeteta majandamine ehk Zero Waste on palju enamat kui vaid oma joogipudeli ja kandekotiga ringi käimine, see on tervilik filosoofia, mida saab rakendada erinevatel süsteemi tasemetel. Töötoas vaadatakse, et mida võiks tähendada jäätmeteta majandav süsteem ja kuidas see mitmel pool maailmas juba praktikas toimib. Loe rohkem siit. Registreeri ennast töötuppa siin. (Metsamaja ruum 1A5)

 “Zero Waste: The conservation of all resources by means of responsible production, consumption, reuse, and recovery of products, packaging, and materials without burning and with no discharges to land, water, or air that threaten the environment or human health.” Read more here.

 

Kolmapäev, 26.04 - TEHNIKA(RINGLUSE) PÄEV

Toimub loeng:

13.00-14.00 Mõistlikest fotode säilitamise viisidest - panus digijalajälje vähendamisse. "Kõik me ilmselt täna juba teame, et fotod ja nende kestus sõltub paljus osas ka nende säilitusviisist - ole siis kindel, et su pildid pole mitte vaid arvutis, kõvakettal, vanast ajast CD plaadil või telefonis, vaid ka digitaalse koopiaga kindlustatud." Loe rohkem siit. (Metsamaja ruum 1B1)

Toimuvad töötoad:

11.00-15.00 Tehnikaringlus. Tehnikaringlus tegeleb tehnika ringlusesse suunamise ning vanatehnika kokku kogumisega. Lisaks tehnikaringlus tegutseb elektroonikaseadmete taaskasutuse täisteenuse pakkumisega, taastades ja renoveerides utiliseerimisele minevaid seadmeid. Loe rohkem siit. NB! EMÜ tehnika toomisel peab olema see kooskõlastud IT tugiisikuga, isiklik tehnika, nt mobiiltelefonid on oodatud väga! (Metsamaja fuajee)

11.00-15.00 Ühekordsete veipide ehk e-sigarettide taaskasutamine. Töötoas näidatakse kuidas neid lahti võtta ja uuesti elule aidata. Võta oma vana veip kaasa ja paneme ta uuesti töökorda. Juhitakse ka tähelepanu sellele, et millise raiskava seadmega on tegu, kui palju erinevaid resursse selle valmistamisel kasutatakse ning tutvustatakse selle üksikuid komponente ja nende otstarvet. Loe rohkem siit. (Metsamaja fuajee)

 

Neljapäev, 27.04 - KESKKONNAPÄEV

Toimuvad töötoad:

11.00-13.00 Taimede paljundamine. Vaatluse all on ilupõõsaste, marjapõõsaste ja toalillede paljundamine. "Pistikutega saame paljundada paljusid toataimi, suvelilli, püsikuid, puid ja põõsaid. Puitumata, poolpuitunud ja puitunud pistikud – kõik sobivad. Kõigil pistikutel on tingimuste suhtes omad nõudmised ja vajadused." Loe rohkem siit. (Metsamaja ruum 1A8)

11.00-15.00 Lindla ehituse ABC. Töötoas ehitatakse lindudele pesakaste. Pesakastide ehitamisel tuleb kasutada võimalikult palju selliseid materjale, mis looduses ära lagunevad. Vältida tuleks plastikut ja sügavimmutatud puitmaterjale. Loe rohkem siit. Registreeri ennast töötuppa siin. (Puidutöökoda Kr 56/4)

11.00-15.00 Putukahotelli ehitamine EMÜ kogukonnaaeda. "Putukatest sõltub peaaegu 90% maailma õistaimede levik, nad on edukad aiakahjurite hävitajad ja toiduks paljudele liikidele ehk väga oluline osa meie ökosüsteemidest. Üheks putukate elurikkuse toetamise võtteks on aedadesse putukahotellide rajamine, kus liigid saavad talvituda, paljuneda ja varjuda." Loe rohkem siit. (Puidutöökoda Kr 56/4)

13.00-14.00 45 minutit maastikuarhitektina. Töötoas õpitakse mõtlema nagu maastikuarhitekt. Kasutatakse tavatuid ehitusmaterjale konstruktsiooni püstitamiseks. (Metsamaja ruum 1A8)

Toimub ringkäik:

13.00-14.00 Vaglalabor. Tänapäeva modernses maailmas tekib palju jäädet nii tööstuses kui ka kodumajapidamistes. Õnneks on loodus andnud meile kõik tööriistad, et jäätmetega tegeleda, küll aga pole me veel neid kasutama õppinud. Üheks aina populaarsemaks muutuvaks tööstusharuks on putukakasvatus, kus putukad (eriti lagundajad) aitavad meie ülejääki töödelda ja sellest väärtuslikku söödet luua. Labori külastuse ajal antake ülevaade putukakasvatuse olemusest ja võimalikest väljakutsetest, mis sellega kaasnevad. (Tehnikamaja taga garaažikompleksis)

 

Reede, 28.04

Konverents: “ROHELISELT JA SÄÄSTVALT”

Toimumisaeg ja -koht: 28. aprill, EMÜ peahoone aula, Tartu.

Täpsem info ja registreerimine toimub siin.

 

 

Üritust korraldab Eesti Maaülikooli ASTRA projekt „Väärtusahelapõhine biomajandus 2“, finantseerib Euroopa Liidu Regionaalarengu Fond.

This event is organised by the European Union, European Regional Development Fund, Estonian University of Life Sciences ASTRA Project „Value-chain based bio-economy 2“.