Esimese eestlasest loomaarstiteaduse doktori Karl Sarali säilmed maetakse Eesti mulda

1. juulil kell 15 sängitatakse Raadi Vana-Jaani kalmistule esimese eestlasest loomaarstiteaduse doktori Karl Sarali säilmed ja tema abikaasa, Naiskodukaitse eestvedaja Ebba-Marie Sarali võimalikust matmispaigast pärit kotitäis mulda.

Ümbermatmisel osaleb Eesti Maaülikooli rektor Mait Klaassen. Loomaarstide poolt võtab Raadil sõna maaülikooli veterinaarmeditsiini ja loomakasvatuse instituudi professor Madis Aidnik.

Karl Saral sündis 6. veebruaril 1880. aastal Valgamaal. Üliõpilasaastail Tartus tutvus ta Jaan Tõnissoniga ja kuulus Virumaa saadikuna Maapäeva. 1919. aasta sügisel sai temast Tartu ülikooli dotsent. 1924. aastal kaitses ta esimese eestlasena loomaarstiteaduste doktori väitekirja. Aastatel 1923-1931 ja 1936-1937 oli ta loomaarstiteaduskonna dekaan.

Professor Karl Saral, tema abikaasa Ebba Saral ja nende kaks poega viidi 14. juunil 1941 Eestist Siberisse, perekond lahutati vägivaldselt. Karl Saral suri küüditatuna Tomski oblastis 13. juunil 1942. Ebba Saral hukati Jekaterinburgi vanglas 20. aprillil 1942.

Enne naasmist Eestisse 1960. aastal valas poeg Rein Saral  isale laagripaiga kalmistule kivist samba, mille järgi pool sajandit hiljem lapselaps Mari Saral haua üles leidis ja otsustas säilmed Eestisse tuua. Ta tegigi selle mõtte siberlaste abiga teoks. Kaasa aitasid Tomski kultuuriinimesed, sealse Saksa-Vene maja direktor Viktor Adam korraldas asju säilmete Eestisse toimetamiseks, vastavasse kirjavahetusse asusid Tartu ülikooli rektor ja Tomski kuberner.

Jõupingutuste tulemusena tõigi tänavu kevadel Mari Saral Eestisse ära vanaisa säilmed ja vanaema võimalikust matmispaigast kotitäie mulda.

30.06.2009