Eesti Maaülikooli doktorant kirjeldas efektiivsemat tuuleenergiasüsteemi

Teisipäeval, 21. juunil kaitseb Eesti Maaülikooli tehnikainstituudi doktorant Vahur Põder väitekirja "Energia tarbimise sobivus tuulegeneraatorite võimsusega"  filosoofiadoktori kraadi taotlemiseks energiakasutuse erialal.

Vahur Põderi doktoritöö eesmärgiks oli välja töötada meetodid tarbijate ning akumulatsiooniseadmete koormusgraafikute sobitamiseks tuuleenergia tootmisseadmetega. „Töö käigus analüüsisin tuulevaikuse perioode Eesti oludes ja tuulegeneraatorite tunnusjooni ning koostasin tuulegeneraatori normaliseeritud tunnusjoone energiatoodangu arvutamiseks.“ Töö käigus kirjeldas doktorant elektrivõrgu tarbimisgraafiku mõju tuulegeneraatori energiatoodangule ning autonoomse energiasüsteemi korral leidis tarbimisteguri mõju süsteemi energiavarustuskindlusele ja vajaliku akumulatsioonipanga mahtuvusele.

Väitekirja temaatika uudsus seisnebki tuulevaikusperioodide analüüsis Eesti olude jaoks, ühikgeneraatori kasutamisel tuulegeneraatorit sisaldava energiasüsteemi analüüsimisel ja tuulegeneraatorite normaliseeritud tunnusjoone kasutamisel arvutustel.

Vahur Põder võttis oma töös kasutusele ka energiaaukude mõiste, mida sellisel kujul tuulegeneraatorite juures pole varem kasutatud. Mõistega kirjeldab Põder tuuleenergia toodanguta ajaperioode.

Doktoritöö juhendaja on professor Andres Annuk ja oponendiks dotsent Stefan Ivanell Rootsist Gotlandi Ülikoolist.

Doktoritöö kaitsmine toimub algusega kell 12 Eesti Maaülikooli laborimajas (Kreutzwaldi 64-216).

Marge Kohtla
Eesti Maaülikool