Uudised

Eesti Maaülikoolis avati vabaaine metsa- ja puidutööstusest

Eesti Maaülikoolis on nüüdsest uus vabaaine “Sissejuhatus Eesti metsa- ja puidutööstusesse”. Eesti Metsa- ja Puidutööstuse Liidu ning Eesti Maaülikooli koostöös loodud kursuse eesmärgiks on toetada ning süvendada metsatööstuse ja puidutehnoloogia õppeainete omandamist.

Veebruarist kuni aprillikuuni vältava kursuse käigus saavad üliõpilased hea ülevaate Eesti metsa- ja puidutööstuse sektori rollist ühiskonnas, arengutrendidest, innovatsioonist ja peamistest tegevustest sektoris. Samuti saab kursuselt  süvendatud teadmisi valdkonna tootmispotentsiaalist, turgudest ja sektorit mõjutavast poliitikast. Tudengitel tekib ka piisav ülevaade jätkusuutlikust ressursi varumise olulisusest, kvaliteedijuhtimisest ja kliendisuhetest.

Haridus- ja Teadusministeeriumi nõunik Karin Jaanson pidas oluliseks ülikooli ning erialaliidu ühistegevust noorte erialasel täiendamisel. „On tervitatav, et Eesti Metsa- ja Puidutööstuse Liit võtab  omapoolse vastutuse sektori jaoks oluliste spetsialistide ettevalmistamisel ning teeb koostööd Eesti Maaülikooliga oma valdkonna praktilise poole tutvustamiseks. Üliõpilased saavad õppekäikudel ning otsekontaktide kaudu ettevõtetega kahtlemata parema ettekujutuse oma edasistest võimalustest, ettevõtted aga omakorda leiavad kergemini motiveeritud ning vajalike oskustega spetsialisti.

Ettevõtjate ja neid ühendavate erialaliitude rolli suurenemine neile vajalike oskuste ja kvalifikatsiooniga  töötajate ettevalmistamisel on majanduse arengu üks võtmeküsimusi. Need erialaliidud, kes aktiivselt haridusasutustega koostööd teevad, toetavad oma ettevõtjate arengut kindlasti paremini, kui need, kes passiivselt loodavad koolilõpetajate peale. Loodetavasti leiab üha rohkem erialaliite võimalust sarnaseks koostööks haridusasutustega.“   

Eesti Maaülikooli metsandus- ja maaehitusinstituudi õppedirektor Vaike Reisner ütles, et üliõpilaste huvi õppetööd ja ettevõtete praktilist kogemust ühendava vabaaine vastu on olnud rõõmustavalt suur. „Kursus oli algselt mõeldud  esimese kursuse tudengitele, et hõlbustada edasist erialasuuna valimist. Samas ei piiranud me ka teiste üliõpilaste osalemist, kes selle vabaaine vastu huvi tundsid. Grupp sai kiiresti täis, pidime lausa vastuvõttu piirama.“

„Eesti Metsa- ja Puidutööstuse Liit on üheks oma strateegiliseks valdkonnaks näinud ette erialase hariduse, sest sektori kiire areng on tagatud üksnes heade spetsialistide olemasoluga,“ kommenteeris Eesti Metsa- ja Puidutööstuse Liidu tööstuse valdkonna teemajuht Pille Aasamets. „Lisaks kaasarääkimisele õppekavades oleme leidnud, et kõige parem viis õppijatele tööstust tutvustada on teha seda läbi ettevõtjate endi kogemuste. Loenguid viivad üldjuhul läbi Eesti metsa- ja puidutööstuse ettevõtete esindajad ja praktikud. Kursuse käigus toimub õppeekskursioon metsatööstuse ettevõtetesse.“

Kursusel käsitletakse järgnevaid teemasid: Eesti metsa- ja puidutööstusese ajalugu; peamised tegevusharud Eesti puidutööstuses; kaubandusbilanss ja majandusse lisandväärtuse andmine; rahvusvaheline konkurents ja selle mõju Eesti metsa- ja puidutööstuse arengule; keskkonnaküsimused (CO2 ja kliimamuutused) ning regionaalareng; kestlik metsakasutus (FSC, PFC); puidutööstuse areng ja innovatsioon (nt. ehitus, disain, mööblitööstus, nanotehnoloogia); optimeerimine ja kvaliteedijuhtimine; koostöö ja kommunikatsiooni roll sektori arendamisel.


Autor: EMPL

Allikas: www.empl.ee