Konkurss "Iga kilomeeter loeb!"

Kevadine liikumiskonkurss 2024

Iga-aastane liikumiskonkurss tuleb taas. Enne suure hooga trennidega alustamist tasuks veidi meelde tuletada põhitõdesid. Selleks on Spordimeditsiini SA välja töötanud väga head materjalid  "Treeni teadlikult", kus on palju huvitavaid videoid järelevaatamiseks. Vastuseid leiab mh küsimustele - miks on soojendus treeningu vältimatu osa, kuidas ravida spordialast tingitud seljahädasid, millised on jõusaali levinumad vead ja müüdid ning kuidas mõjutavad sportimist toidulisandid ja toitumine.  Näpunäiteid jagatakse nii jooksmise, ujumise kui jalgrattaspordi kohta. Samuti räägitakse kõige olulisemast ehk kuidas üldse motiveerida end sportima. 

Liikumiskonkursi arvestus on tänavu YuMuuv keskkonnas 

Kuidas käib registreerimine konkursile? 

1. Registreeri kasutaja – Kui oled saanud korraldajalt registreerimiseks koodi, saad ennast iseseisvalt YuMuuvi äpis registreerida. Et luua endale konto, sisesta saadud kood (EMU-22), enda e-mail ning loo endale parool. Seejärel vajuta nupule Registreeri. Äppi on võimalik kasutada eesti, inglise ja vene keeles. 

2. Seadme liidestamine – Vali sobiv liidestus vastavalt enda seadmele. Juhul, kui kasutuses on aktiivsusmonitor, mida nimekirjas ei ole, tee liidestus vastavalt oma telefoni tarkvarale (kui seadme liidestamisel esineb probleeme või küsimusi, kontakteeru otse kasutajatoega info@yumuuv.com). 

3. Kasutaja liidestamine – Oled nüüd Yumuuv’i rakenduses registreeritud. Järgmiseks kuvatakse automaatselt need andmed, mida on võimalik teenusepakkuja rakendusest otse saada. Kui mõni lahter jääb tühjaks, tuleb see täita käsitsi. Ülikool on lisanud struktuuriüksuse, sina vali endale sobivaima. Teistele on nähtav ainult Sinu nimi (+grupp ja riik kui valitud), isiklikud andmed on nähtavad vaid Sinule ning YuMuuvile aktiivsusvalemi arvutamiseks. 

4. Väljakutsed – “Aktiivsus” lehel näed väljakutse eesmärki, perioodi ja auhinda. Lisaks enda progressile näed, kuidas suhestud kolleegidega ning seda, kui hästi püsid kursil perioodi lõpuks eesmärk saavutada. Vajutades nimekirjas olevate inimeste tulemusprotsentidele, saab näha nende parameetreid ning tulemusi detailsemalt. 

5. Väljakutsega liitumine – Väljakutsega liitumiseks mine “Aktiivsus” lehele ning vajuta “Liitu”. Väljakutsest lahkumiseks vajuta “Lahku eesmärgist”. 

6. Filtreerimine – “Aktiivsus” lehel saad filtreerida enda vaadet kasutades filter nuppu. Filtreerida saab kasutajaid struktuuriüksuse järgi. Iga väljakutse all on ka vestluse nupp (CHAT), mida avades saad jagada hetki ja emotsioone kõigi antud väljakutsega liitunud osalejatega. 

7. Isiklik areng – Isikliku arengu lehel näed oma arengut jooksva eesmärgi suhtes. Samuti saab vaadata läbitud eesmärkide tulemusi. Ühtlasi saad sellel lehel muuta oma nähtavate tulemuste perioodi. 

8. Statistika – Lisaks on olemas ka “Statistika” leht, kus saab näha mõningaid lõbusaid fakte oma ülikooli füüsilise aktiivsuse kohta. 

9. Teie andmed – “Teie andmed” lehel saad muuta rakenduse keelt või enda profiili andmeid, kui need peaksid muutuma. “Uuenda oma andmeid” valik annab võimaluse manuaalselt enda aktiivsusandmeid uuendada juhul kui andmed automaatselt ei uuene. Samuti saad valida enda struktuuriüksuse ja riigi. Need on kuvatud kasutaja nime kõrval Järjestuse vaates. 

 

Kui Sa peaksid kogema probleeme YuMuuvi rakenduse kasutamisel, võta julgelt ühendust!  

Täpsema juhendi koos piltidega leiad siit.  

Väljakutsed YuMuuvis:

Väljakutse nr 1 - sammuvõistlus

 Väljakutse nr 2 - rattavõistlus

 

 Väljakutse nr 3 - Mõtle ise või koos kolleegidega välja üks äge kujund, mulle läbi kõnnite ja oma liikumisaäpis salvestate. Ekspertidest koosnev žürii valib välja kõige ägedamad rajameistrid.

 

 Väljakutse nr 4 - Sisesta 2024. aasta igal nädalal vähemalt 1 aktiivne tegevus. Oma liikumistegevust võid teha vabalt valitud kohas: kelgumäel, uisutamas, jõusaalis, jooksu- või rühmatrennis, tantsides, ujudes või ükskõik, millist aktiivset liikumist tehes. Selleks, et osaleda vajame ka tõestust ehk jäta chati oma tegevusest pilt. Anname üksteisele motivatsiooni ja jõudu, et aktiivselt elada. Koos on lihtsam.

3. aprillil - Restart kehale ja meelele igal aprillikuu kolmapäeval kell 14.00 Teamsis
Aprillis on kõikidel ülikooli töötajatel ja tudengitel võimalik ergutada oma keha ja vaimu liitudes lühikeste online kontorijooga sessioonidega, mida viib läbi maaülikooli personalijuht ja Art of Living õpetaja Veronika Krassavina. Ühe kohtumise pikkuseks on 20 – 25 minutit. Igal korral õpime ühe pranayama (hingamis-harjutuse), teeme toolil istudes või seistes mõne venitus- ja sirutusharjutuse ning lõpetame lõdvestumisega (lühikese meditatsiooniga). Osaleda saab töökohalt lahkumata! Teie füüsiline võimekus ei oma tähtsust! Teeme väga lihtsaid, kuid tõhusaid joogaharjutusi, mis sobivad kõigile.

Link osalemiseks 

12. aprillil 2024 kutsume töötajaid ja tudengeid Polli aeda – seda ikka selleks, et oma koduse aia jaoks ennast soojaks võimelda või vastupidi kui enda aed on juba korda tehtud, siis nüüd tulge ja andke ka kogukonnaaiale oma panus. Seda enam, et aprilli moto on „Peaasi, et liigud“. Sammud ja hea tuju garanteeritud. Talgulisi viib ja toob buss, Polli aitab pärast tööd kõhtu täita. Registreerimine kerli.liiv@emu.ee.

Sügisene liikumiskonkurss 2023

TULEMUSED

Maaülikoolil on traditsioon kaks korda aastas oma inimesi ärgitada liigutama – kevadel ja sügisel. Sügisene liikumiskonkurss toimus 01.09.2023-12.10.2023.

Sammuvõistlusele registreeris YuMuuv rakenduses 95 (kevadel 105) töötajat/üliõpilast ja rattakonkursile 22 (kevadel 23) töötajat/üliõpilast. Statuudi järgi tuli samme koguda päevas vähemalt 7500 ja seda tegi 51 (71) osalejat, kokku oli aktiivseid 95 (96). Statuudi järgi tuli rattakilomeetreid koguda 75 (75) ja seda tegi 19 (9) inimest, kokku oli aktiivseid 19 (19).

Sammuvõistluse esikolmik:

Kati Kiipsaar 922 915 sammu (VL);

Marwin Joseph Virkus 856 952 sammu (VL) (kevadel 1. koht);

Heli Kirik 852 922 sammu (PK) (kevadel 3. koht).

Sügisel kõndisime kokku 34 582 918 sammu. (Kevadel kõndisime kokku 30 600 057 sammu.)

Rattavõitluse esikolmik:

Gaidleen Nedo 2147,40 km (PK);

Leila Mainla 836,11 km (PK) (kevadel oli 3. koht ja 335 km);

Meelis Teder 729,09 km (MI).

Sügisel sõitsime kokku 7 549 km. (Kevadel sõitsime kokku 2 196 km)

Kevadine liikumiskonkurss 2023

Maaülikoolil on traditsioon kaks korda aastas oma inimesi ärgitada liigutama – kevadel ja sügisel. Kevadine liikumiskonkurss toimus 24.04-24.05.2023.

Sammuvõistlusele registreeris Yumuuv rakenduses 105 töötajat/üliõpilast ja rattakonkursile 23 töötajat/üliõpilast.

Statuudi järgi tuli samme koguda päevas vähemalt 7500 ja seda tegi 71 osalejat, kokku oli aktiivseid 96.

Statuudi järgi tuli rattakilomeetreid koguda 75 ja seda tegi 9 inimest, kokku oli aktiivseid 19.

Rattavõitluse esikolmik: Sammuvõistluse esikolmik:
1. Indrek Virro MI 403 km Marwin Joseph Virkus VL
2. Ina Järve Õppeprorektori vastutusala 397 km Katrin Kestav VL
3. Leila Mainla PK 335 km Heli Kirik PK
Kokku sõitsime 2 196 km Kokku kõndisime 30 600 057 sammu.

Kõikide osalejate vahel, kes täitsid statuudis olevadi tingimusi, loositi välja auhinnad (rakenduse https://wheelofnames.com/ abiga):

Siim Küünal, Ain Võsu, Karmen Kalk, Olga Liivapuu, Härmo Hiiemäe, Reelika Rätsep, Amanda Väiko, Riina Kaasik, Heli Kirik, Lidiia Moskalenko.

Palju õnne ja aktiivset liikumist ka edaspidi!

Võitjatega võetakse ühendust. 

Et ärgitada inimesi liikuma ja oma harjumusi muutma, korraldasime mitu väljakutset:

  • Aktsioon Kõnd Kerliga – iga päev kõndisime kell 11 poolt tundi linnakus, kokku käis kõndimas alla 20 erineva töötaja, iga päev oli samu aga ka erinevaid inimesi. Eriti tahaks välja tuua Lili Veesaart, kes asendas Kerlit ka siis kui ta ei saanud. Aktsiooni eesmärk oli liikumise suurendamise abil aju tugevdamine, et olla päeval töö juures ja õhtul kodus olles efektiivsem. Me kõik teame, et füüsiline aktiivsus parandab mälu, loovust ja keskendumisvõimet. Kui me suudame keskenduda, saame me ka oma tööülesanded kiiremini ära teha. Niipea kui hakkame liikuma, jõuab meie otsmiku sagarasse (kus toimub kõrgem mõtlemine) rohkem hapnikku ja verd, mille tulemusel paraneb hapniku ja verevarustus nii ajus kui terves kehas. Läbi liikumise toimetab aju kiiremini ja paremini. Samuti on teada, et pikaajaline istumine kahjustab lülisammast, surub kokku kõhu- ja rindkere elundid. Seega kogu keha vajab liigutamist ja liikumist, et ei tekiks füüsilisi vaevusi!
  • Väljakutse nr 2 oli EPA kuldnokad – linnakus on 14 kuldnokkade pesa, need tuli üles otsida ja kollaažina üles laadida või korraldajale saata. Eripreemia PK töötaja Janar Raet
  • Väljakutse nr 3 oli Liikumiskuu Bingo, seda võite teha igal kuul, miks mitte koos perega kui kolleege nõusse ei saa. Bingo tabel on üleval intranetis.

Liikumiskonkursi "Iga kilomeeter loeb!" statuut 

  1. Käesolev statuut sätestab Eesti Maaülikooli liikumiskonkursi "Iga kilomeeter loeb!" (edaspidi konkurss) väljakuulutamise, läbiviimise ja autasustamise põhimõtted ning korralduslikud alused. 

  1. Konkurss on loodud eesmärgiga propageerida liikumist jalgsi ning jalgrattaga EMÜ linnakus, Tartu linnas ja mujal. Arvesse lähevad ka sportlikud kilomeetrid. 

  1. Konkurss kestab 01.04.2024-20.05.2024.

  1. Konkursil saavad osaleda kõik Eesti Maaülikooli töötajad ja üliõpilased, kes on ennast mobiilirakenduses YuMuuv registreerinud ees- ja perekonnanimega ning liitunud maaülikooli väljakutsega.  

  1. Osalemine toimub individuaalselt. Selleks, et kvalifitseeruda osalejate hulka, kelle vahel loositakse välja konkursi auhinnad, tuleb liikumiskonkursi toimumisvahemikus läbida vähemalt 75 km.  

  2. Registreerimisel tuleb töötajal/üliõpilasel valida struktuuriüksus, kus ta töötab/õpib ning tulemuste avalikustamisel valitakse lisaks individuaalsele sooritusele ka kõige sportlikum struktuuriüksus.  

  3. Konkursi korraldab Eesti Maaülikooli personaliosakond. Korraldajatel on õigus teha muudatusi konkursi statuudis ja korralduses. 

  4. Konkursi korraldajad avalikustavad võitjad rektori korraldatud kevadpiknikul. Võistluse korraldajad auhindadele ei pretendeeri. 

  5. Konkurss põhineb aususel. 

  6. Konkursi korraldajal on õigus teha pistelist kontrolli ning paluda osalejatel jagada kuvatõmmiseid läbitud kilomeetritest. 

Aktsioon "Kõnd Kerliga"

Alates 2. maist kuni maikuu lõpuni kõnnin mina iga päev kell 11 peamaja eest linnakus 30 minutit. Trajektoor kättesaadav siin. Kõigil, kes soovivad teha seda sama, siis palun liituge minuga. Harjumuste kujundamine on kõige alus. Vanad harjumused võtavad ajult energiat, uued harjumused nõuavad aga aju tasandil tohutut pingutust. Aju on kaval ja tahab panustada võimalikult vähe energiat. Harjumuste kujundamisega on aga trikk – regulaarselt korrates, jäävad nad ajju ja on nö kodeeritud aga 1-2 korrast ei piisa. Tegevus peab olema rutiinne, regulaarne ja järjepidev. Harjumuseks muutudes muutuvad tegevused kindlateks ja harjumuspärasteks.

Muidugi võid oma harjumusi ise kujundada ehk alusta ise ja kõige lihtsamast, kohe ei tasu endale seda suuri eesmärke. Mõtle, kus oled liikumisega täna ja mõtiskle, mida saaksid enda jaoks ise ära teha. Kõnni, jookse, matka, lisa lauale silt – tõuse korra igal tunnil jne. Anna endale aega. Koge eduelamusi ja märka muutusi.

Aktsiooni „Kõnd Kerliga“ eesmärk on liikumise suurendamise abil aju tugevdamine, et olla päeval töö juures ja õhtul kodus olles efektiivsem.

Need, kes ütlevad või mõtlevad, et neil pole aega, nad on väsinud, nad ei viitsi või pole sobivat seltskonda, siis neile oleks mul 3 argumenti, miks kõndida (minuga koos enne lõunat) üks ring:

  • Füüsiline aktiivsus rahustab närvisüsteemi, olgu treenitus milline tahes. Kui liikumine on regulaarne, on stressitaluvus iga korra järel veidi väiksem. Füüsiline aktiivsus õpetab kehale, kuidas stressi rahulikumalt võtta;
  • Füüsiline aktiivsus parandab mälu, loovust ja keskendumisvõimet. Kui ma suudan keskenduda, saan ma ka oma tööülesanded kiiremini ära teha. Niipea kui hakkame liikuma, jõuab meie otsmiku sagarasse (toimub kõrgem mõtlemine) rohkem hapnikku ja verd, mille tulemusel paraneb hapniku ja verevarustus nii ajus kui terves kehas. Läbi liikumise toimetab aju kiiremini ja paremini;
  • Pikaajaline istumine kahjustab lülisammast, surub kokku kõhu- ja rindkere elundid. Seega kogu keha vajab liigutamist ja liikumist, et ei tekiks füüsilisi vaevusi!

Olen 99% kindel, et peale kõnnitiiru on tööl pea värskeid ideid täis ja õhtul koju minnes, ei ole te enam nii väsinud ja jõuate aktiivsemalt perega ja hobidega tegeleda.

Kõnnime koos!

Vahel on tegusatel inimestel vaja kõndimiseks eesmärki. Liikumise kuu kolmandaks väljakutseks on otsida üles linnakust EPA kuldnokkade pesad ja teha neist pilt ning lõpuks postitada YuMuuv keskkonda kollaaž neist piltidest.  Eelduseks on see, et olete liikumiskonkursil osalejana YuMuuvi keskkonnas liikumiskonkursil osavõtjana registreeritud ja seega saate liituda ka väljakutsega. Väljakutse osalemiseks tuleb laadida YuMuuvi keskkonda CHATI aknasse 1 pilt kollaažina. 

Kaart EPA kuldnokad

Head jalutamist!

PS: kõiki pesasid ei pea otsima üles ühe korraga (kuigi see oli tehtav tunniga :)), vaid iga päev on aega jalutada peale lõunatamist ühe pesa juurde!

 

Maaülikooli liikumiskuu Bingo – tee üksi või jaga ära kolleegidega.

Selleks, et näeksime, mida keegi teeb, on see hea galeriina dokumenteerida YuMuuvi keskkonda.

Osale konkursil ja liigume kõik koos!

Küsimuste korral kirjuta

kerli.liiv@emu.ee