Üks, mis sageli tekitab kahtluseid, kas minna õpirändele või mitte, on hirm, et see on majanduslikult liiga keeruline. Et aga võimalikult paljud inimesed saaks õpirändest siiski osa võtta, pakub Erasmus+ ja Euroopa Solidaarsuskorpuse agentuur erinevaid toetusi neile, kelle jaoks õpiränne jääks majandusliku toeta kättesaamatuks. Selleks on võimalik taotleda kahte erinevat toetust või neid mõlemat:
1. Vähemate võimalustega üliõpilaste lisatoetusest on täpsemalt juttu meie kodulehel siin.
aga kui sellest jääb väheks, siis on veel üks võimalus:
2. Kaasamistoetus, mis oli eelmises programmiperioodis erivajadusega osaleja toetus. Siis oligi see mõeldud ainult erivajadusega osalejale, kuid nüüd on seda toetust võimalik saada laiemal grupil inimestel ja seetõttu on muutunud ka nimetus.
Järgnev väljavõte on Haridus- ja Noorteameti kodulehelt:
Kaasamistoetus on mõeldud nii kõrghariduse kraadiõppe tudengitele kui ka kõrgkoolide töötajatele, kes osalevad Erasmus+ õpirändes. Kaasamistoetus on reaalsetel kuludel põhinev toetus. See tähendab, et see on mõeldud sellistele osalejatele, kes ei saaks ilma täiendava rahalise toetuseta Erasmus+ õpirändes osaleda. Näiteks:
- Tervisliku erivajadusega osaleja, kelle lennupiletid on ratastooli tõttu väga kulukad
- Tervisliku erivajadusega osaleja, kes rendib sihtkohas mõnda seadet või eritransporti, mida ta vajab
- Osaleja, kellel on erivajaduse tõttu elamiskulud kallimad (nt liikumisraskused, sensoorselt tundlik osaleja jne)
- Alaealise lapse vanem, kes võtab lapsed õpirändele kaasa ja sellega kaasnevad laste lasteaia- või koolikulud.
- Kroonilise haigusega osaleja, kes peab käima kodus eriarsti juures või kelle ravim on talle ainult Eestist kättesaadav või kes saab ainult Eestis teatud protseduure teha. Sellisel juhul saaks katta kõik täiendavad transpordikulud.
- Kroonilise haigusega osaleja, kes saab oma ravi jätkata välismaal, kuid selle eest tuleb tal endal maksta (nt ravimid ilma soodustuseta, tasulised eriarstid, tasulised protseduurid või analüüsid, tasuline osalejale kohustuslik tervislikest põhjustest lähtuv perioodiline uuring jne).
- Professionaalne või Eestist alaliidu poolt toetatud sportlane, kes peaks välismaal õpirände ajal treeningute jätkamiseks või treeningvahendite rendi eest ise maksma.
Aga see ei ole lõplik loetelu. Nii et kui sul on huvi välismaale minna ja kõik muu on just kui paigas, aga rahalistest võimalustest jääb puudu ning suudad selle ära põhjendada, võta kindlasti ühendust: karoli.koiv@emu.ee .
Täpsemalt saab kaasamistoetusest veel lugeda HARNO kodulehelt siit.