Veebruaris oli mul võimalus külastada ERASMUS+ programmi raames Moldova Põllumajandusülikooli. Viie päeva vältel õpetasin veterinaarmeditsiini vanemate kursuste tudengitele väikeloomade esmaabi.
Moldova ülikoolis on inglisekeelne õpe alles paar aastat vana, suurema enamuse välistudengitest moodustavad araablased. Ülejäänud õpe on kas kohalikus või vene keeles. Õppe ülesehitus erineb Eestist suurel määral: õpe kestab igapäevaselt kella 8st 14ni ning iga 45 minutise loengu järgselt on 15 minutiline paus. Ka õppejõudude autoriteetsus on ülikoolis teine: lektori tunneb ära valges kitlis, vahel ka valge mütsiga, ning loengute pidamiseks peab olema vähemalt doktorikraad omandamisel.
Hetkel ei ole antud ülikoolis väikeloomadele suunatud õpe väga arenenud, mistõttu oli noorte osavõtt loengutest oli vägagi suur. Meeldiv oli ka õppejõudude osalemine loengutes.
Omaette kogemus oli loenguid läbi viia vene keeles, mis vaatamata nimele, ei ole mu emakeeleks. Lisaks andis kogemus ka võimaluse taaskord harjutada esinemist suure publiku ees ning erinevaid interaktiivseid meetodeid loengute läbiviimiseks.
Kuna Moldova on tuntud oma veinikasvatuse Cricova poolest, mistõttu ei saanud riigi külastus lõppeda ilma ekskursiooni ja veini degusteerimiseta.
Valentina Tiškina (väikeloomakliiniku loomaarst), veebruar 2019, Moldova Põllumajandusülikool
Atlantic Language keeltekoolis oli kõik professionaalselt organiseeritud, intensiivsed keeletunnid toimusid esmaspäevast reedeni ning grupi väiksuse tõttu oli individuaalõpe. Kursuse pealkiri oli „English for the workplace“, mille eesmärk oli arendada ametialast suhtlemist ja erinevate dokumentide vormistamist inglise keeles. Näiteks pidasime maha töökoosoleku, arutlesime erinevatel maailmateemadel ja lõpuks tuli teha 10-minutiline ettekanne vabalt valitud teemal. Lisaks andis õpetaja ülesande ka koostada kirjalikult ametialane e-mail ning teha koosoleku protokoll, millele ta hiljem andis tagasisidet ning suunas kasutama rohkem formaalset inglise keelt. Koolinädala lõpetasime kultuuride teemal, kuna töökeskkonnas tuleb järjest enam arvestada partnerite kultuuritaustaga, et koostöö sujuks.
Minu nädala Iirimaal muutis eriti meeldejäävaks ja tõhusaks otsus elada Iiri pere juures, kes pakkus mulle igapäevaselt kohalikku toitu ja piisavalt suhtlemisvõimalusi. Antud keelekursuse asukohaks valisin Galway, kuna tegemist on kultuuri- ja ajaloolise piirkonnaga. Tegemist oli väga õpetliku nädalaga ning kindlasti soovitan kõigile, kellel on vaja veidi julgust ja motivatsiooni inglise keeles suhtlemiseks tööalaselt. Täpsemalt on võimalik tutvuda Erasmus+ raames pakutavate keelekursustega siit: https://www.atlanticlanguage.com/erasmus-plus-courses/
Liis Kivila (välissuhete spetsialist, õppeosakond), veebruar 2019, Atlantic Language keeltekool (Iirimaa)
"Saksamaa väikelinnas Bingenis Rheini kaldal keset viinamarjaistandusi õpitakse meie partnerülikoolis insenerierialasid, keskkonnakaitset ja loodusteadusi (veinitootmine!). Inglise keeles on olemas semestrimoodul Renewable Resources ja suvekool Environment and climate change. Elustiili juurde kuuluvad jalgrattateed Rheini ääres, uskumatud vaated, suurte linnade lähedus ja mõnus kliima. Inglise keelt õpetab ja välisüliõpilaste elu korraldab kolleeg Birgit Hoess, kes väisas Maaülikooli ja kutsus meid külla inglise keelt vaheldusrikkalt õpetama. Bingenis õpitakse ka prantsuse, hispaania ja mandariini keelt. Bingen on suurepärane koht Kesk-Euroopas vahetusüliõpilasena õppimiseks."
Keelekeskuse juhataja Ülle Sihver ja inglise keele lektor Ursula Erik, 2015. a detsember, University of Life Sciences Bingen