Uudised ja sündmused
AgroCropFuture tippkeskus näitab bataadi kasvatuse edusamme Eestis
1.10.2024
Tekst: Laura Kriisa ja Eve Runno-Paurson
Fotod: Laura Kriisa
Agroökoloogia ja uute kultuuride teaduse tippkeskuse (AgroCropFuture) eestvedamisel toimus Eesti Maaülikooli põllumajandus- ja keskkonnainstituudi Eerika katsepõllul bataadi koristus, mis andis uusi teadmisi bataadi kasvatamise võimalustest Eestis.
Sel hooajal kasvatati katsepõllul kokku 12 erinevat bataadisorti erinevatest maailma piirkondadest. Neist kolme Ameerika Ühendriikides aretatud sorti "Evangeline", "Covington" ja "Beauregard" on teadlased katsetanud ka varasematel aastatel. Esmakordselt lisati valikusse neli Euroopa sorti Saksamaa aretusfirmalt Volmary: "Erato Early Orange", "Erato Orange", "Erato Compact Orange" ja "Erato Deep Orange". Samuti kasvatati teaduslikel eesmärkidel haruldasemaid sorte nagu uus populaarne Jaapani sort "Beni Haruka" ning Keeniast kohalikud maasordid: "Bungoma", "Mathira White", "Kenspot" ja "Nyaguta". Loe rohkem...
Teaduse tippkeskus AgroCropFuture tutvustas oma tööd kündmise maailmameistrivõistlustel 2024
23.08.2024
Tekst ja fotod Tiia Kurvits
Äsja toimusid 69. künni maailmameistrivõistlused 2024 https://worldploughing.org/, mida korraldas Eesti Maaülikool koos Maailma Künniorganisatsiooni, Eesti Künniseltsi ja Maaelu Teadmuskeskusega.
Künnivõistlusega kaasnes talumess ning kõigile huvilistele avatud uksed Maaülikooli Rõhu katseaias. Tippkeskuse nooremteadur Peeter Lääniste tutvustas tippkeskuse tegevust ning näitas katsepõlde, kuhu on rajatud 60 põllukultuuri ja erineva sordi katsed. Tänavune põuane ja suhteliselt soe kevadine ja varasuvine ilmastik on olnud soodne maisi, hirsi, sorgo ja kõva nisu kasvuks. Tippkeskuse katsete teaduslikud tulemused jõuavad avalikkuse ette lähiaastatel.
Künnivõistlustel osales üle 20 riigi.
Nooremteadur Peeter Lääniste ja kaastöötajad Rein ning Liili õppetoolist.
Tippkeskuse koordinaator Tiia koos armsa maskotiga.
Maaülikooli infotelk ja töötoad.
Maaelu Teadmuskeskus tutvustas ning andis degusteerida Eestis aretatud tomateid.
Loodusvaatluste järelkaja - mis õnnestus?
12.06.2024
Tekst: Tsipe Aavik, Inga Hiiesalu ja Tiia Kurvits
Fotod: Eve Runno-Paurson, tsipe Aavik, Inga Hiiesalu
Üle Eesti toimunud Loodusfestival 2024 sündmuste hulgas toimusid 8. juunil loodusvaatlused neljal tippkeskuse katsepõllul: EMÜ põldudel Eerikal ja Rõhul ning METKi põldudel Võduveres. Vaatluste eesmärk oli lisaks teadlastele kaasata ka harrastusteadlasi. Suur tänu neile, kes ilma ja laupäeva trotsides tippkeskuse katsepõldudele vaatlusi tegema tulid: Tiia, Peeter, Eve (EMÜ), Ilmar, Ülle, Lea (METK), Kersti, Kadri ja Inga (TÜ) ning huvlised, meie tudengid, sugulased ja lapsed. Lisaks liikide meeldetuletamisele oli vaatlus ning spetsialistide selgitused igati silmaringi avardavad.
Saime teavet kasvatustehnoloogiate ja ilmastiku mõjust katsepõldude taimestikule ning mitmete vähelevinud, kuid perspektiivikate põllukultuuride omapärast ja kasutusvaldkondadest.
Milline on meie panus PlutoF Go appi vahendusel liikide andmekogusse?
Kokkuvõte EMÜ aladel märgatud liikidest:
- Eerika vaatlusalal 10 kultuurtaimeliiki, 45 muud soontaimeliiki ja 4-5 taimehaigust
- Rõhu katsealalt sai kirja 37 kultuurtaimetaksonit ja 92 muud soontaimeliiki. Lisaks lepatriinule üks kirjapandud putukatakson osutus mustaks lehenaksuriks.
- Jõgeval METKi kahel alal toimus kokku 50 vaatlust, neist ca kümme olid linnud (mainimisväärt on nurmkanad), 10 olid putukad ja ülejäänud soontaimed. Tore oli näha bataati õitsemas!
Osalejate ühine arvamus oli, et võiksime ka edaspidi selles aktsioonis ühel või teisel moel osaleda. Ehk ka mõne teise liigieksperdi lisaks taimeteadlastele kaasata. Kindlasti peaksime tulevikus oma kommunikatsiooni parandama, et oleksime konkurentsis lennunduspäevade, teiste looduvaatluste aktsioonide ja muude samal ajal toimuvate üritustega edukamad. Vaatamata METKi Facebooki teavitusele (bataadi istutamise video, ja üleskutse maratonil osalemiseks, mida on vaadatud üle 44 000 korra), jäi osavõtt seekord napiks.
Järgmisel aastal uuesti ja arvukamalt!
Koos teadlastega põldude elurikkust avastamas
06.06.2024
Agroökoloogia ja uute kultuuride tippkeskus - AgroCropFuture kutsbs Loodusfestivali raames esmakordselt huvilisi põldudele loodusvaatlustele!
Loodusvaatluse käigus vaadeldakse põldudel elutsevate liikide - põllukultuurid, umbrohud, putukad, haigustekitajad, aga ka linnud - mitmekesisust ja ökoloogiat, jagatakse infot põllumuldade silmale nähtamatu elustiku kohta. Tutvustatakse uute põllukultuuride nagu kikerhernes, lääts, valge lupiin, sinine lupiin, suvivikk, sojauba, bataat, teraviljad jt katseid, et leida Eesti kliimasse sobivaid kultuure ja kasvatu tehnoloogiaid.
Bataadi kasvatushooaeg 2024 on Eesti Maaülikoolis alanud, seekord siis juba seitsmes!
24.05.2024
Tekst ja fotod Eve Runno-Paurson
Selle aastal on sortimendis lisaks varem Eesti Maaülikoolis kasvatatud oranži sisuga USA sortidele „Covington“, „Evangeline“ ja „Beauregard“ ka Saksamaal aretatud bataadi sordid, mis on sisult alates valgest kuni sügav oranži värvuseni. Euroopa sorte testime esmakordselt. Erato grupi sordid on lubatult lühema kasvuajaga, keskmiselt 85-100 päeva. Seega ootame kõrget konkuretsi kõrgesaagilistele USA sortidele!
Lisaks on katsepõllul kauged külalised Keeniast, mis pärinevad sellisest piirkonnast, mis on üle 1200 meetri merepinnast. Igal juhul jääme head ja kvaliteetset saaki ootama!
Bataadi sordivõrdluskatses on kokku 13 erinevevat sorti.
Alates eelmisest aastat kasutame oma katsetes vaid biolaguneval kilemultšil kasvatamise tehnoloogiat koos vajaduspõhise tilkkastmisega. Seda tehnoloogiat soovitame ka tootjatele. Tootmiskatsega on alustatud sellel aastal ka Võrumaal ning tihe koostöö on agroökoloogia ja uute kultuuride tippkesksusega.
Foto 1. Bataadi kilepeenarde moodustamine.
Foto 2. Taimede ettekasvatamine on õnnestunud!
Foto 3. Esiplaanil lopsakate lehtedega bataadi taimed.
Foto 4. Esinduslik bataadi taim.
Foto 5. Taimi istutavad üliõpilane Laura Vester ja nooremteadur Helina Nassar, Peeter Lääniste kureerib. |
Foto 6. Nooremteadurid Peeter Lääniste ja Helina Nassar istutushoos. |
Foto 7. Valmis katsepõld.
Foto 8. Katteloor peale mõneks nädalaks.
Foto 9. Bataadi istutus meeskond katse taustal- Peeter Lääniste, Erkki Mäeorg, Eve Runno-Paurson ja Helina Nassar. |
Mikrobioomi katse rajamine
7.05.2024
Mai teisel nädalal algas Maaelu Teadmuskeskuse põldudel mikrobioomi katse rajamine.
Katse juht - Ilmar Tamm.