Mart Haldma

EPA oli vundamendiks minu tööteele

Astusin EPA-sse 1969. aastal. Vaadates Tartus haridustee jätkamise võimalusi, tõmbas eriala poole, mis oleks seotud tööstusega. Valik langes piimatööstuse tehnoloogia kasuks.

Õppimine EPA-s oli põnev. Kursus hoidis kokku ja abistati üksteist. Loengud olid tollal kohustuslikud. Õppejõududest meenuvad esmalt dots Huno Eller ja Arne Mandel, kes andsid laiapõhjalise aluse tulevasele tootmisvaldkonna töötajale.

1974 algas minu kui noore spetsialisti tee Viljandi piimatoodete kombinaadis, kus olin teinud ka oma diplomitöö. Piimakombinaadid olid võrreldes muu tööstusega heal tehnilisel järjel, ekspordist saadi valuutarublasid, et soetada lääne tipptehnoloogiat.

Kombinaadis töötamine oli periood, mil kinnistusid ülikooliteadmised. Paari kuu pärast sai minust kesktsehhi vanemmeister, kel alluvaid üle saja. Noorele spetsile paras kogemus ja elukool!

1976 lõin pere, tulin kodulinna Tartusse tagasi ja asusin tööle Tartu õlletehasesse. Asi läks põnevaks 1990. aastate algul, kui Eesti ettevõtted pidid hakkama vaatama laia maailma. 1992 sai  minust tootmisdirektor, samal ajal tuli maailma majandusruumist leida tarnijaid ja koostööpartnereid, kellega õlletehase arengule hoog sisse saada.

Arengut pidurdas aga see, et tehas oli mitu aastat ebaõnnestunud erastamiste pikas nimekirjas. Olukord muutus, kui omanikuks sai Soome õlletootja Olvi OY. Moderniseeriti ja laiendati tehast ning toodi taas turule A. Le Coqi bränd. Konstruktiivne koostöö omanikuga on teinud meist ühe Eesti toiduainetööstuse lipulaeva.

Alates 1992. aastast olen kuulunud tehase tegevjuhtkonda. 1997. aastast olen juhtinud ettevõtte ostuvaldkonda. Tehase aastane sisseostumaht on ligi 400 mln kr. Olen kogu aeg olnud ettevõtte arengu juures. See on väga huvitav, samas kohustab andma oma panust arengusse. Juhtkond on püsinud peaaegu muutumatuna, tehas on arenenud ettekavatsetud teid mööda. See ja motiveeritud kollektiiv on põhialused meie edus.

Iga kuu on mitu koosolekut, kus erinevate valdkondade inimesed otsivad üheskoos uusi ja põnevaid maitseid, pakendeid, innovatiivseid lahendusi. Panustame palju tootearengule.

Minu töö on suhelda tarnijatega kogu maailmast, neid on ligi 70, et tagada A. Le Coqi varustamine toorainete ja pakenditega. Suhtlemine käib valdavalt inglise, vähem ka eesti ja vene keeles.

Vaadates tagasi oma tööteele, võin öelda, et EPA andis hea vundamendi, mille peale sain rajada oma teadmiste ja kogemuste müüri.

 

Mart Haldma,

AS-i A. Le Coq ostujuht