Digikoristus

Digikoristus 2024. aastal

 

Digikoristus tuleb taas - kõige tublimale digikoristajale on auhind!

EMÜ digikoristus toimub 22.01.-28.01.24.

 

Sarnaselt keskkonnaga on ka digitaalses maailmas tohutul hulgal prügi, mis hõivab palju ruumi meie nutitelefonides, tahvelarvutites, sülearvutites, arvutites ja serverites ja nii edasi. Kui kustutada kõik mittevajalikud failid, rakendused, fotod ja videod, pikendame oma vidinate eluiga, vähendame ökoloogilise jalajälje suurust, kuid tunneme ka ennast tasakaalukamalt.

 

Selleks, et vähendada Eesti Maaülikooli digitaalset jalajälge, kutsume kõiki töötajaid ja tudengeid oma seadmetest ja ühisest serveriruumist eemaldama isiklikus kasutuses olevaid mittevajalikke faile. 

 

EMÜ IT osakonna poolt kontrollitavatest keskkondadest ja teenustest tuleb digikoristusel keskenduda, nii töö süle- kui ka lauaarvuti puhul, kolmele kaustale:

  • Töölaud (Desktop), Dokumendid (Documents), mille sisse kuulub ka Pildid (Pictures) ja viimaks OneDrive. Kõigi puhul on soovituslik sorteerida välja vajalikud failid ning kustutada ülearused ja seisma jäänud ajutised failid.

 

Lisaks eelmainutule tuleb arvuti kontrollida ka:

  • videosild.emu.ee salvestatud koosolekuid ning eemaldada need, millele ligipääs pole enam vajalik.
  • Kõik aktiivsed Microsoft Teams ja Sharepoint kasutajad peaksid samuti üle vaatama endi loodud Teamsi töörühmad, nende alla kuuluvad kanalid ja samuti vestlustesse jagatud failid ning ka salvestatud Teamsi koosolekud, sest kõik need salvestatakse taustal Sharepointi teekidesse.
  • Viimaks on soovituslik vaadata kriitilise pilguga üle kunagi projektide või muu koostöö jaoks loodud Sharepointi saidid (maaylikool.sharepoint.com) ning vajaduse korral kustutada kogu sait või eemaldada sealt ülearused failid.
  • Nii isiklike kui ka tööarvutite puhul on oluline tühjendada allalaadimiste kaust, sest sinna koguneb aja jooksul kõik veebilehitsejatest ja teistest programmidest alla laaditud sisu. Vajaduse korral liigutada olulised failid ja dokumendid Dokumentide kausta.
  • Loe lisaks https://digikoristuspaev.telia.ee/ 

 

NB! Enne kustutamist võta aega oma arvuti(te)s ja telefoni(de)s olevate failide ja e-kirjade korrastamiseks. Failid ja e-kirjad tuleks korrastada nii, et oleks kindel, et kõik asutuse vaates olulised dokumendid oleksid registreeritud DHS-is (koos kõikide lisade ja allkirjakonteineriga) või välja prinditud. Ülikoolis registreeritavad dokumendid on loetletud Eesti Maaülikooli dokumentide loetelus.