16.-19. septembril toimub Tallinnas mesilastega tegelevate teadlaste Euroopa ühingu (European Association for Bee Research (EurBee)) 10. kongress, mida korraldab Eesti Maaülikool.
EurBee kongresside seeria sai alguse 2004. aastal Itaalias ja tänavu toimub see esmakordselt Eestis. Eesti Maaülikooli taimetervise õppetooli teadur Risto Raimets sõnas, et Tallinnas jagatakse uusimaid teadustulemusi. "Kongressil räägitakse teadustööde tulemustest, mis on vähegi tolmeldajatega seotud. Jutt ei käi ainult meemesilastest, vaid suur osakaal on ka looduslikel tolmeldajatel (kimalased, erakmesilased jne). Lisaks on kohal ka märkimisväärne hulk mesinikke, kes teadustöödest saadavat informatsiooni ka reaalselt oma mesilates rakendavad," kommenteeris kongressi peakorraldaja Risto Raimets.
Tolmeldajate käekäiguga oli seotud hulk probleeme eile, probleemid püsivad täna ja vaadates tulevikku, siis probleemidele ei paista lõppu tulevat. Seega on oluline kutsuda kokku teadlased, jagada omavahel tulemusi, ideid, küsida küsimusi ning luua uusi olulisi teadlaste võrgustikke, millest võivad sündida uued rahvusvahelised teadusprojektid, mis omakorda aitavad parandada meie tolmeldajate käekäiku.
Oleme maailma mastaabis roheline riik, kuid see ei tähenda, et meie tolmeldajatel probleeme ei oleks. "Mesilaspered hukkuvad samamoodi nagu mujal Euroopas või maailmas. Kõik on pidevas muutumises ja ka meie mesilaid võib tulevikus ohustada praegu Kesk-Euroopas tugevalt kanda kinnitav Aasia vapsik, kes mesilastest toitub. Samamoodi on oluline pidevalt silma peal hoida meie looduslikel tolmeldajatel, sest ilma nende seireta me ei tea, kui hästi või halvasti neil läheb," lisas Raimets.
Maaülikoolil on väljakujunenud tugev nö „mesilaste töögrupp“, mis tegeleb nii meemesilaste kui looduslike tolmeldajatega. Meie grupp tegeleb näiteks pestitsiidide, mikroplasti ja erinevate haiguste mõjude uurimisega tolmeldajatele. Oleme partnerid mitmetes rahvusvahelistes teadusprojektides. Lisaks oleme ka praktiseerivad mesinikud, omades töögrupi peale kokku ca 400 mesilaspere.
Koos eestlastega on kongressile tulemas ca 350 inimest ja seda 43 riigist üle maailma! Kaugemad külalised saabuvad meile Uus-Meremaalt ja Põhja-Ameerikast. Ennekõike on tegemist teadlastega, kuid loomulikult leidub ka osalejate seas praktikuid (mesinikud ja põllumehed). On oluline, et kongressil käsitletavad teemad ja tulemused jõuaksid ka seadusloomeni.
Oleme korraldajatena loonud süsteemi, kus iga sessiooni moderaator valib välja ühe nö "juhtmõtte". Nendest valitud mõtetest paneme kongressi lõpuks kokku heade mõtete kogumi, mida Eestist lahkudes endaga kaasa võtta.