Kuressaares toimunud seminari osalejad
4. novembril toimus Eesti Maaülikooli ja TalTechi Kuressaare kolledži koostöös Kuressaares seminar “Sinibiomajandus ja innovatsioon”.
Ürituse eesmärgiks oli viia läbi projekti BlueRev tulemuste valideerimine, esitleda Eesti Maaülikooli käimasolevaid vesiviljeluse ja sinibiomajandusega seotud projekte, kohalike ettevõtjate vaatenurki ning arutada maaülikooli ja TalTechi kolledži koostöövõimalusi.
Nooremprofessor Katrin Kaldre vesiviljeluse õppetoolist tutvustas maaülikooli Arengufondi projekti "Interdistsiplinaarne ringbiomajandus: aianduse kõrvalsaaduste (astelpaju ja musta sõstra lehtede ja võrsete biomass) kasutamine füto- ja prebiootilise lisandina vesiviljelusloomade (vikerforell ja jõevähk) söödasegudes" ja selle esmaseid tulemusi.
Vesiviljeluse õppetooli doktorant Härmo Hiiemäe arutles akvapoonika arenguvõimalust üle ja esitles INTERREG projekti TransFarm, milles töötavad koos kolm maaülikooli õppetooli ja spordihoone akvapoonika süsteemi testimiseks sägade ja köögiviljade kasvatamiseks.
Projekti BlueRev konsortsiumi Rootsi partner RISE juhtis arutlust sinibiomajandusega seotud valitsemisväljakutsete üle Saaremaal, mille käigus arutleti, kuidas ellu viia visiooni kohalikele kogukondadele tulutoovast kõrge lisandväärtusega sinibiomajandusest. Kohalikud osapooled hindasid, millised sinibiomajanduse väljakutsed on kõige prioriteetsemad ja mis samme peaks ette võtma nendega tegelemiseks.
Ettevõtja Mihkel Urmet esindas kohalikke ettevõtjaid ning tutvustas Ruhnu kultuuri ja ajaloolist konteksti, projekti Planeet Ruhnu ja käimasolevat makrovetikate kasvatamise ja tootearenduse eksperimentaalprojekti.
Maamajanduse ökonoomika õppetooli teadur Anne Põder rääkis projekti BlueRev sotsiaalse innovatsiooni hindamise tulemustest. Infopäeva lõpetas teadur Kristiina Mark oma ettekandega maaülikooli Arengufondi projektist „Eesti mikrovetikate produktsiooni ning biomolekulide uuring“, mis tõi välja, et mikrovetikas on kõrge potentsiaaliga bioressurss, mis aga seni on Eestis vähe uuritud.
5. novembril TalTech Kuressaare kolledži ja Eesti Maaülikooli esindajate kokkusaamisel tutvustati maaülikooli uut ringbiomajanduse õppekava, käimasolevaid vesiviljeluse ja sinibiomajandusega seotud projekte. TalTechi Kuressaare kolledži tutvustas oma uut kestlike sinibiomajanduse tehnoloogiate õppekava ja oma plaane ning pakkus võimalust tutvuda 2024. aasta kevadel avatud meretoorme väärindamise laboriga.
Üritust rahastati Euroopa Horisondi projektist BlueRev – „Revitalisation of European local communities with innovative business models and social innovation in the blue bio-based sector“ (grant nr 101060537).