Eesti Maaülikool Arvamusfestivalil

9. ja 10. augustil toimub Paides 12. korda menukas ja aktuaalseid teemasid käsitlev Arvamusfestival, mis toob kokku tuhandeid kaasamõtlejaid üle Eesti. Programmis on rohkem kui 200 ühiskonda puudutavat arutelu ning mitmes osalevad ka Eesti Maaülikooli tudengid ja teadlased. 
Eesti Maaülikool korraldab arvamusfestivalil kokku neli arutelu. 

9. augustil kell 16 korraldame tuleviku turvalisuse alal ingliskeelse arutelu "Boosting One Health: cross-border threats".

Estonia's strategic location in Europe, bordering Russia, makes it vulnerable to cross-border health threats. Russia lacks EU disease control regulations. Wildlife, insects and aggressive plants freely cross border, carrying threats to Human, animals, and environment health. Addressing One Health concerns is key for national, regional, and EU well-being, amid global health crises. Collaboration between Estonian universities and governmental agencies, to monitor these threats and directing research efforts to enhance Estonian and EU security and preparedness is vital.

 

Vestlust juhib Eesti Maaülikooli professor Alireza Fazeli.

Vestlusringis osalevad:

Anu Mill, Kaitseväe Tervishoiukeskuse ülem
Beate Conrady, Kopenhaageni ülikooli professor, infektsioonhaiguste epidemioloogia ja loomade tervise majanduse grupi (nn TIPTON grupp) juht
Mari-Anne Härma, Terviseameti juht
Arvo Viltrop, Eesti Maaülikooli bio- ja populatsioonimeditsiini professor

ja Siseministeeriumi esindaja

 

9. augustil kell 18 korraldame digipõllu alal arutelu "Põllumajandus - Eesti kaitsetahte vundament"

Kes ei söö, see ei tööta ega mõtle ka kaitsetahtele. Põllumehe töö tulemust tarbime vähemalt kolm korda päevas. Täna teame, et suudame Eesti rahva ära toita ning täita riigi rahakotti läbi toiduainete ekspordi. Lisaks täisväärtusliku, tervisliku ja kohaliku toidu tootmisele on põllumajandusel oluline roll hoida elu maal ja seda nii inimressursi kui ka kriitiliselt tähtsate masinate olemasoluga.

Arutelujuht on Evelin Loit-Harro, Eesti Maaülikooli säästva taimekasvatuse professor. "Inimesed farmis ja põllul hoolitsevad selle eest, et meie toidulaud oleks kaetud. Tegelikult hoolitsevad need kohanemisvõime meistriklassi liigituvad inimesed palju enama eest: põlluharimise kaudu kujundavad nad meie elukeskkonda, hoiavad elus traditsioone ja kaitsevad Eestit otseselt ja kaudselt."

Vestlusringis osalevad:

Ahti Kalde, põllumajandustootja, Sadala Agro OÜ. "Põllumajandus ongi just üks mitmekesisemaid ja väljakutseid täis tegevusalasid, kus ei ole võimalik kogeda igavust, olukordade ja lahenduste sarnasust. Kiiresti muutuvas keskkonnas tuleb järjest enam tegeleda käigult taktikaliste tegevustega, et strateegilistest sihtidest mitte kõrvale kalduda. Rahulikult kulgemise aeg on möödas – õigemini pole seda olnudki."
Kerli Ats, Eestimaa Talupidajate Keskliidu tegevjuht. "Eesti põllumajandustootjad on esirinnas, tagades toidujulgeoleku ja pakkudes kodumaist toitu ka kõige kriitilisematel aegadel. On oluline säilitada toidutootmise mitmekesisus, et  tagatud oleks mitmekesine toidulaud, vähendades samal ajal sõltuvust üksikutest toiduallikatest ning suurendades toidutootmise vastupidavust ja jätkusuutlikkust."
Andres Oopkaup, põllumajandustootja, EPKK, Kevili PÜ. "Toiduga kindlustatus Eestis. Kas see on tegelik kindlustunne või ainult unelm?"
Anu Hellenurme, Eesti põllumajanduse entusiast, Anu Ait OÜ. "Omamaine ja kohalikult väärindatud toit peavad saama meie rahva uhkuseks. Kõik, mida kasvatame ja toodame, kannab endas meie maa väärtusi ja töökate inimeste panust. See võiks meil meeles mõlkuda ka siis, kui teeme oma valikuid toidupoes ja mõtleme, kas eelistada eestimaist, millega loome väärtust oma riigile ja austades meie inimeste tööd."
Rando Undrus, Põllumajanduse Registrite ja Infosüsteemide Ameti nõunik. "Vundament on iga hoone nähtamatu osa, mille olulisust saab alles siis tunda, kui see kuskilt järgi annab või maavärina edukalt üle elame. Vundamenti vajab iga hoone suitsusaunast ministeeriumini. Sama saab öelda ka meie põllumajanduse kohta, aga sellest täpsemalt juba Arvamusfestivalil."

Piret Hartman, regionaal- ja põllumajandusminister. "Toidutootmine ja ettevõtlus maapiirkondades on julgeoleku lahutamatu osa."
Jaanus Ainsalu, Viru maleva pealik. "Tark ei torma"

 

9. augustil kell 12 korraldame koos Luua metsanduskooliga metsa alal arutelu "Metsa tulevikutegijate oskused ja väljakutsed".  

Tulevikutegijate koolitamine on hädavajalik: 2035.a on metsades tööl tänased noored, kellele on vaja nii metsaoskusi, tehnoloogiate valdamist, kuid omased ka senisest rohelisemad vaatenurgad. Milliseid tarkusi peame täna õpetama, et tagada metsas piisav töö ja õiglane sissetulek? Millised oskused on tänastele metsakasvatajale vajalikud, et ees olevate väljakutsete ning muutuvate oludega kohaneda?

 

Arutelujuht on Urmas Vaino (kommunikatsiooniekspert) 

Arutelus osalejad:

Haana Zuba-Reinsalu (Luua Metsanduskooli direktor)

Jürgen Aosaar (Eesti Maaülikooli metsakasvatuse ja metsaökoloogia õppetooli kaasprofessor)

Tarmo Männigo (Vestman Grupi metsaülem)

Erko Soolmann (RMK juhatuse liige (metsamajandus)

 

10. augustil kell 12 korraldame metsa alal arutelu "Noorte mõtted metsast ja keskkonnast"

Mets, metsandus ja loodus on hingelähedased teemad paljudele noortele. Kuidas näevad noored metsade hetkeolukorda ja tulevikku, kui oluliseks peavad nad looduskaitset, milliseid teemasid peaks enam tähtsustama? Kuulame noorte mõtteid, sest just nemad kujundavad meie metsade ja elukeskkonna tulevikku.

 

Arutelujuht on Urmas Vaino. 

Arutelus osalejad:

Airiin Vaasa (Eesti Maaülikooli metsamajanduse ja metsaökoloogia magistri taseme vilistlane),

Aleksander Palu (Luua Metsanduskooli vilistlane)

Anneli Roodus (Eesti Maaülikooli loodusturismi eriala tudeng) 

Rasmus Sasi (koolinoortele suunatud metsandusalase võistluse ""Noored Euroopa metsades 2024"" võitjameeskonna liige")

 

Lisaks leiab maaülikooli inimesi osalemas järgmistes arvamusfestivali aruteludes:

9. augustil kell 16.00 - 17.30 digipõllu alal arutelu "Millal me sureme nälga?". Arutelus osaleb Endla Reintam, Eesti Maaülikooli õppeprorektor.

10. augustil kell 16.00 - 17.30 metsa alal arutelu "Millistest metsaandmetest puudust tuntakse?". Arutelus osaleb Allar Padari, Eesti Maaülikooli metsa- ja maakorralduse ning metsatööstuse õppetooli peaspetsialist.