Eesti Maaülikool Arvamusfestivalil

9. ja 10. augustil toimub Paides 12. korda menukas ja aktuaalseid teemasid käsitlev Arvamusfestival, mis toob kokku tuhandeid kaasamõtlejaid üle Eesti. Programmis on rohkem kui 200 ühiskonda puudutavat arutelu ning mitmes osalevad ka Eesti Maaülikooli tudengid ja teadlased.

Eesti Maaülikool korraldab arvamusfestivalil kokku kaks arutelu, mõlemad toimuvad reede, 9. augusti õhtupoolikul.

9. augustil kell 16.00 korraldame tuleviku turvalisuse alal ingliskeelse arutelu "Boosting One Health: cross-border threats".

Estonia's strategic location in Europe, bordering Russia, makes it vulnerable to cross-border health threats. Russia lacks EU disease control regulations. Wildlife, insects and aggressive plants freely cross border, carrying threats to Human, animals, and environment health. Addressing One Health concerns is key for national, regional, and EU well-being, amid global health crises. Collaboration between Estonian universities and governmental agencies, to monitor these threats and directing research efforts to enhance Estonian and EU security and preparedness is vital.

Vestlust juhib Eesti Maaülikooli professor Alireza Fazeli.
Vestlusringis osalevad:

Anu Mill, Kaitseväe Tervishoiukeskuse ülem
Beate Conrady, Kopenhaageni ülikooli professor, infektsioonhaiguste epidemioloogia ja loomade tervise majanduse grupi (nn TIPTON grupp) juht
Mari-Anne Härma, Terviseameti juht
Arvo Viltrop, Eesti Maaülikooli bio- ja populatsioonimeditsiini professor

ja Siseministeeriumi esindaja

9. augustil kell 18.00 korraldame digipõllu alal arutelu "Põllumajandus - Eesti kaitsetahte vundament"

Kes ei söö, see ei tööta ega mõtle ka kaitsetahtele. Põllumehe töö tulemust tarbime vähemalt kolm korda päevas. Täna teame, et suudame Eesti rahva ära toita ning täita riigi rahakotti läbi toiduainete ekspordi. Lisaks täisväärtusliku, tervisliku ja kohaliku toidu tootmisele on põllumajandusel oluline roll hoida elu maal ja seda nii inimressursi kui ka kriitiliselt tähtsate masinate olemasoluga.

Arutelujuht on Evelin Loit-Harro, Eesti Maaülikooli säästva taimekasvatuse professor.
Vestlusringis osalevad:
Ahti Kalde, põllumajandustootja, Sadala Agro OÜ
Kerli Ats, Eestimaa Talupidajate Keskliit
Andres Oopkaup, põllumajandustootja, EPKK, Kevili PÜ
Anu Hellenurme, Eesti toidu entusiast, Anu Ait OÜ
Rando Undrus, PRIA
kaitsevaldkonna esindaja – kõneleja selgub

Lisaks leiab maaülikooli inimesi osalemas järgmistes arvamusfestivali aruteludes:

9. augustil kell 12.00 - 13.30 metsa alal arutelu "Metsa tulevikutegijate oskused ja väljakutsed". Arutelus osaleb Jürgen Aosaar, Eesti Maaülikooli metsakasvatuse ja metsaökoloogia õppetooli kaasprofessor.

9. augustil kell 16.00 - 17.30 digipõllu alal arutelu "Millal me sureme nälga?". Arutelus osaleb Endla Reintam, Eesti Maaülikooli õppeprorektor.

10. augustil kell 12.00 - 13.30 metsa alal arutelu "Noorte mõtted metsast ja keskkonnast".  Arutelus osalevad Airiin Vaasa, Eesti Maaülikooli metsamajanduse ja metsaökoloogia magistri taseme vilistlane, ja Anneli Roodus, Eesti Maaülikooli loodusturismi eriala tudeng.

10. augustil kell 16.00 - 17.30 metsa alal arutelu "Millistest metsaandmetest puudust tuntakse?". Arutelus osaleb Allar Padari, Eesti Maaülikooli metsa- ja maakorralduse ning metsatööstuse õppetooli peaspetsialist.