Aiandus

 

 

Aiandust saab õppida nii bakalaureuse- kui magistriõppes Eestis ainult Eesti Maaülikoolis, kus aianduse magistriõpe on olnud populaarne eriala ka teiste loodusega seotud bakalaureuse õppekava lõpetajate seas.

 

Aiandusvaldkonna magistrandid õpivad süvendatult nii iluaiandust kui ka köögi- ja puuviljandust. Pomoloogia aines õpitakse tundma sorte ja sordiaretust tuntud teadlaste juures Polli Aiandusuuringute Keskuses. Aiakujunduses saadakse teadmisi  välisõppejõududelt koos maastikuarhitektuuri eriala magistrantidega. Samuti saadakse süvendatud teadmised taimekaitsest ja keskkonnasäästlikust aiandusest nii väikeaias kui tootmises. Teaduspraktika raames on võimalik uurida süvendatult kaasajal tekkinud probleeme iluaianduses (näiteks lillede välimuse mõjutamist väetamisega jne), puuviljanduses (erinevate faktorite mõju viinamarjade, mustikate või maasikate maitsele ja tervislikkusele), köögiviljanduses (sibulate ja küüslaukude bioaktiivsete ainete sisaldust). Magistrandid esinevad oma teadustöö praktikal saadud tulemustega seminaridel ja õpingute lõpuks koostavad katseandmete põhjal magistritöö.

 

Aiandusmagistrid leiavad tööd aianduslikke teadmisi nõudvatel ametikohtadel haljastusettevõtetes, puu- ja köögiviljade ning ilutaimedega tegelevates ettevõtetes. Samuti on võimalik töötada erialaõpetajana kutsekoolides ja pärast õpetajakoolituse läbimist loodusainete õpetajana. Laiapõhjalised teadmised võimaldavad töötada ka aiandusega seotud toodete edasimüüjate ja kokkuostjate juures, kuid ka linna- ja vallavalitsustes, ministeeriumides ja teistes riigiasutustes.

Vabaained annavad võimaluse saada osa teistegi valdkondade ainekursustest ning laiendada tööpõldu veelgi.

Aianduse õppetooli tegemiste kohta leiad infot SIIT.

 


Küsi või lepi kokku vestluse aeg:

Kadri Karp
Aianduse õppetool
Põllumajandus- ja keskkonnainstituut
E-post: kadri.karp@emu.ee
Telefon: +372 5224167