2023/2024 õppeaasta videoloengud ja õpilaste tööd
«Sissejuhatus loodusteaduslikku mõtlemisse»
Maaülikooli loodusteaduste kooli kursus, koostöös haridus- ja teadusministeeriumiga on mõeldud gümnaasiumiastme ja põhikooli lõpuklasside õpilastele eesmärgiga arendada andeid loodusteaduslike vaatluste vallas.
Õppeaastal 2024-2025 töötab kool põhiliselt kaugõppe vormis - videoloengute ja meilivahetuse abil. Iga loeng (õppeaasta jooksul tuleb neid kaheksa) toob uue teema ja seab ka ülesande iseseisvaks tööks. Tööjuhendid ülesannete lähema kirjeldusega saadame registreerunud õpilastele meilile, nagu ka videoloengute lingid. Need lingid ilmuvad ka kooli kodulehele, kus kõiki, ka eelmiste õppeaastate loenguid saab järele vaadata.
Ülesannete lahendamist hindame ja koolikursuse loeme lõpetatuks, kui kõik 8 tööd on saanud positiivse hinde (A-E) ning sooritatud õppeaastale tagasivaatav test Moodle keskkonnas. Lõpetajad saavad Eesti Maaülikoolilt ainepunktide arvestuses 3 EAP-d, mida on võimalik kasutada tulevikus ülikooli õppima asumisel.
Maaülikool on arvestanud loodusteaduste kooli lõpetanutele sisseastumisel kolm lisapunkti, kui nad kandideerivad kalanduse- ja rakendusökoloogia, loodusturismi, keskkonnakaitse, aianduse, põllumajandussaaduste tootmise ja turustamise õppekavadele.
Kooli tööd korraldavad bioloogid Juhani Püttsepp (juhani@emu.ee t. 515 9644) ja Eha Järv (eha.jarv@gmail.com t. 5340 4438).
Meie koduleht: www.emu.ee/et/sisseastujale/koolidele/loodusteaduste-kool/
Esimene loengulink 18. septembril.
Loodusfotograafia. Looduse pildistamise nüansse tutvustab fotograaf Ingmar Muusikus.
Ülesanne nr 1. Pildista ja vali välja 3 fotot - seeria Eesti sügisloodusest. Kõik fotod varusta pildiallkirjaga. Ühe foto kohta kolmest valitust palume kirjutada ka teksti (kuni 1000 tähemärki), mis kirjeldaks enda mõtteid, teadmisi, emotsioone seoses valitud pildiga.
Töid ootame hiljemalt 7. oktoobriks meilile lisatud failidena.
(Nii selle kui ka kõigi teiste ülesannete kohta saabub iga õpilase meilile koos loengulingiga üksikasjalikum tööjuhend.)
Teine loengulink 16. oktoobril.
Ingmar Muusikus tutvustab õpilaste põnevamaid fotosid.
Väikese matkaraja kirjeldamiseks Alam-Pedja Selli-Sillaotsa raja näitel jagab soovitusi bioloog Juhani Püttsepp. Retkel kogutud samblaid määrab brüoloog Mare Leis.
Ülesanne nr 2. Koosta Eesti looduses omale tuttavas või ka tundmatus paigas matkarada, mida jalgsi läbida. Vähemalt kilomeetri-paari pikkusel rajal võiks olla kolm-neli looduse poolest või kultuuri- ja kodulooliselt huvipakkuvat punkti, vaatamisväärsust (näiteks vana talukoht, jõekäär või järveäär, mägi, teederist jne). Kirjelda kuni 3000 tähemärgi pikkuse tekstiga oma raja punkte ja fotografeeri neid. Visanda joonisena ka raja skeem. Töid ootame hiljemalt 4.
novembriks.
Kolmas loengulink 13. novembril.
Leidlikumaid rajakirjeldusi vahendab Juhani Püttsepp.
Lühikese loengu teemal „Puu ja matemaatika“ peab ja üht eakat puud kirjeldab metsateadlane, matemaatik Andres Kiviste. Puult kogutud samblad määrab brüoloog Mare Leis.
Ülesanne nr 3. Leia enda kodukandist eakas puu, mõõda tema kõrgus ja tüve ümbermõõt. Kirjelda oma puud, temaga seotud elustikku, ümbrust, puuga seotud lugusid. Pildista (ja miks ka mitte joonista) oma puud.
Töid ootame hiljemalt 2. detsembriks.
Neljas loengulink 11. detsembril.
Õpilaste puukirjeldusi tutvustab Andres Kiviste.
Jalutuskäigu oma koeraga võtab ette ja koera käitumist retkel kommenteerib loomaarst Toomas Tiirats. Millest kõneleb koera kehakeel, mis teda looduses köidab?
Ülesanne nr 4. Tee üks jalutuskäik oma (või sugulase või sõbra) koeraga ja kirjelda, mida tähele paned ning võta üles ka minutine filmilõik. Kirjelda valitud koera tõugu, eluolu, tervist, lisa foto.
Töid ootame hiljemalt 6. jaanuariks 2025.
Viies loengulink 15. jaanuaril
Koera seltsis tehtud jalutuskäike hindab Toomas Tiirats.
Juhiseid talviseks linnuvaatluseks jagab hobiornitoloog Vilja Padonik. Et linnutoiduks pakume maaülikooli poolt kõigile õpilastele välja Lüllemäe mahetalust pärit lambarasva, siis kõneleb sealtkandi loomaarst, meie kooli vilistlane Katrin Tähepõld ka pisut oinastest, uttedest ja talledest oma eriala vaatekohast.
Ülesanne 4. Koosta nimekiri määratud vaatlusaja jooksul kohatud linnuliikidest. Riputa koduümbrusse: akna taha, õunapuu otsa vm hästi vaadeldavasse kohta üles lambarasvakang (selle saab maaülikooli poolt) ja vaatle ning pane kirja, mis hakkab selle juures juhtuma.
Töid ootame hiljemalt 3. märtsiks.
Kuues loengulink 12. veebruaril
Näivuse ilminguid taevavaatlustel selgitab füüsikaõpetaja Jaan Paaver. Miks paistab öölaotuses liikuv satelliit meile helendava objektina? Miks mõni täht näib punane ja teine kollane? Kas Oorioni tähed asuvad ruumis ka tegelikult lähestikku? jne
Ülesanne nr 6. Valgusreostuse hindamine. Otsi taevakaarelt üles Orioni ja Lõvi tähtkujud ning hinda mõlema tähtkuju nähtavust erinevatest paikadest (kesklinn, äärelinn, hajaasula, loodusmaastik) vähemalt kahel korral Globe at Night skaalade abil. Kirjelda oma taevavaatluskogemusi.
Töid ootame hiljemalt 14. aprilliks.
Seitsmes loengulink 26. märtsil.
Vilja Padonik annab ülevaate linnuvaatlustest.
Hüdrotehnikainsener Toomas Tamm tutvustab erinevaid vesiehitisi ning nende funktsioone. Mille poolest erinevad tamm ja pais? Millest saab aru, et jõele ehitatud kalatrepp on tööle hakanud jne.
Ülesanne nr 7. Ühe vesiehitise kirjeldus.
Kirjeldage (soovitame seda tööd teha kahe peale) üht vesiehitust oma kodukoha läheduses, selle ülesannet, kasutusajalugu. Küsitlege kohalikke elanikke, kes valitud ehitise kohta oskavad rääkida. Fotografeerige oma objekti ning selgitage, mis piltidel näha.
Töid ootame hiljemalt 21. aprilliks.
Kaheksas loengulink 30. aprillil.
Jaan Paaver vaagib taevavaatluste tulemusi.
Agronoomia ehk põlluteadus
Agrokeemia õppejõud Avo Toomsoo selgitab lühiloengus, miks peab põllumees üldse mulda mingeid aineid lisama. Entomoloog Mati Martin tutvustab põllumulla elustikku.
Ülesanne nr 8. Vihmausside kui oluliste põllumulla tervise näitajate loendus põllul (veerandil ruutmeetril). Leitud olevuste kirjeldus ja põllu lühike iseloomustus. Ka selle töö võib soovi korral teha kahe peale. Töid ootame hiljemalt 19. maiks.
Test enne kooli lõpetamist
Ajavahemikus 19-25. mai saab Moodle õppekeskkonnas vastata 17 küsimusele (iga õppeaasta jooksul läbitud ainevalla kohta kaks valikvastustega küsimust ja lisaks üks kokkuvõttev küsimus).
Õppeaasta viimane loengulink, 28. mail.
Toomas Tamm hindab õpilaste vesiehituse kirjeldusi, Avo Toomsoo ja Mati Martin teevad ülevaate põllutöödest-vihmaussiloendustest. Võtame kokku maaülikooli loodusteaduste kooli õppeaasta.
Osalemistunnistused, diplomid, auhinnad saavad õpilased kätte lõpumatkal 30.mail või saadame need koolidesse, kus õpetajad need üle annavad.