Maastikuarhitektuur

Arhitektuur ei tähenda ainuüksi hoonete kujundamist ja ehitamist. Kujundamist vajavad ka maastikud – pargid, kõnniteed, haljastus ning erinevad kooslused inimese ja looduse vahel. Maastikuarhitektuuri magistriõppekaval õpid selliseid keskkondi mõtestama, kujundama ja arendama. Maastikuarhitektuur on korraga loominguline ja tehniline eriala, mis nõuab nii tähelepanu detailidele kui ka suurema kontseptsiooni nägemist. Sinu kätetöö ja teadmised kujundavad tulevast elukeskkonda ning sinu otsused eksperdina mõjutavad ruumi, kus me kõik viibime. Vaata meie eriala tutvustavat videot (inglise keeles). 

Kas see eriala sobib sulle?  

Hinda 5-palliskaalal kuivõrd allolevad väited sinu kohta käivad:  

  1. Mulle meeldib avastada ja kogeda erinevaid väliruume. 

  1. Mind huvitab, kuidas saaks linnad elamisväärsemaks muuta. 

  1. Mulle meeldib leida viise, kuidas kombineerida teadust ja kunsti. 

  1. Mulle meeldib rakendada oma loovust uute ideede loomiseks. 

  1. Soovin panustada keskkonna jätkusuutlikumaks muutmisesse. 

 

18-25 punkti „See õppekava sobib sulle suurepäraselt!“  

Tundub, et sinu väärtused ja huvid kattuvad suurel määral õppekava eesmärkidega. Meie õppekava pakub sulle võimalust oma teadmisi ja oskusi süvendada. Sinu positiivne suhtumine, kirg ja eelnevad kokkupuuted loovad hea eelduse sellel õppekaval õppimiseks ja tuleviku spetsialistiks saamisel. Ootame sind õppima!   

13-17 punkti „Sul on head eeldused õppekaval õppimiseks.“  

Näib, et su huvid ja väärtused vastavad üsna hästi meie õppekava eesmärkidele. Meie juures õppimine annab sulle täiendavaid teadmisi ja oskusi, samuti kindlust ja sügavamat arusaama sind huvitavatest teemadest. Julgustame sind seda võimalust kasutama, et nii isiklikult kui professionaalselt kasvada. Tee see samm ära ja alusta õpinguid!  

0-12 punkti „Kaalu veel, kas see õppekava on õige valik.“  

Praegu tundub, et su huvid ja eesmärgid päris täielikult õppekava eesmärkidega ei kattu. See ei tähenda, et sa ei võiks siiski selles valdkonnas oma teadmisi ja oskusi edendada, kuigi julgustame kaaluma ka teisi võimalusi, mis sinu praegustele huvidele ja tulevikuplaanidele paremini vastavad. Uuri lähemalt meie teisi erialasid! 

Mida ja kuidas õpid? 

Milles saad põhjalikumad teadmised?  

  • Kuidas kavandada ja kujundada keerukaid maastikuprojekte tundlikes kohtades, nii linnas kui maal? 

  • Erineva funktsiooni, mastaabi ja detailsusega välisruumide planeerimine ja kujundamine inimestele. 

  • Asjakohased kaasaegsed teooriad ja uurimistulemused, mis on toeks praktiliste maastikukujunduse lahenduste väljatöötamisel. 

  • Kõrgetasemeliste graafiliste tehnikate rakendamine kujundustööde esitlemisel. 

  • Kuidas ette valmistada ja läbi viia originaalset uurimustööd? 

  • Kuidas säilitada, taastada ja kaitsta loodus- ja kultuurmaastikke? 

  • Arendusprojektide ruumiline planeerimine ja mõjude hindamine. 

  • Teadmised maastikuarhitektuuriga tegeleva ettevõtte toimimise ja erialaspetsialistiks olemise kohta. 

Mida õpid?  

  • Puhkealade planeerimist ja projekteerimist tundlikes looduskeskkondades nagu metsad, järved või märgalad. 

  • Eriala jaoks olulisi teoreetilisi käsitlusi maastike kohta. 

  • Kuidas kujundada erinevat tüüpi ja suurusega linna avalikke ruume, nagu pargid ja väljakud? Seda alates kujunduskontseptsioonist kuni ehituslike detailide, haljastusplaani ja hoolduskavani. 

  • Kuidas kujundada maastikke inimeste tervise ja heaolu jaoks? 

  • Esitlusgraafika põhimõtteid ja tehnikaid individuaalse stiili arendamiseks. 

  • Ruumilise planeerimise teooriat ja praktikat Eestis. 

  • Arendusprojektide maastikulise- ja visuaalse mõju hindamist. 

  • Teadustöö metodoloogiat ning originaalse uurimustöö läbiviimist ja kirjutamist. 

  • Kultuurimälestiste kaitset ja restaureerimist. 

  • Erialast praktikat ja ettevõtlust. 

 

Vaata õppekava siin

Vaata õppeplaani siin

Vaata Eesti magistriprogrammi kursusi siin

 

Kuidas praktikat saad? 

  • Rohkem kui pool õppetööst viiakse läbi stuudiotes, kus toimub erinevate juhendajate konsultatsioonides praktiline planeerimis- ja kujundustöö kas gruppides või individuaalselt. Stuudiokursused kestavad tavaliselt kontsentreeritud plokina mitu nädalat. Näiteks projektikursusel "Puhkealade planeerimine ja projekteerimine" käsitletakse ulatuslikku looduskeskkonda, kus on võimalus arendada rajatisi ja tegevusi kohalike elanike ja külastajate hüvanguks. Sageli paikneb ala Riigimetsa Majandamise Keskuse haldusalas ning me saame RMK töötajatelt väärtuslikku infot ja tagasisidet. Kursusel "Maastiku kujundus- ja ehitusprojekt" mängitakse läbi huvigrupi poolt välja pakutud reaalne objekt kujundussidee loomisest kuni tervikliku ehitusprojektini, mille käigus saad juhendamist ja tagasisidet mitmelt spetsialistilt. Magistritöö võib olla nii kujundus- ja ehitusprojekt kui mahukas uurimustöö, sõltuvalt sinu eelistustest ja tulevasest suunast. 

  • Kõik stuudioprojektid põhinevad reaalsetel asukohtadel, olles sageli väliste organisatsioonide soovitatud või aktiivselt töös olevate projektide teemad. Need võimaldavad sul töötada realistlikes tingimustes ning nende käigus saad kasulikku sisendit ja tagasisidest enda või oma rühma töö kohta välistelt sidusrühmadelt. 

  • Korraldame ka palju väljasõite erinevate maastike uurimiseks. Ekskursioonid toimuvad üle Eesti, sealhulgas metsades, loodusaladel ning erinevates linnapaikades. Nii näed õpitud teoreetilisi kontseptsioone tegelikes tingimustes ning kogud andmeid, mida projektides kasutada. 

  • Erialapraktika eraettevõttes, riigiametis või kohaliku omavalitsuse juures on kohustuslik kõigile üliõpilastele ning aitab koolis õpitut reaalsetes olukordades rakendada. Praktikat pakkuvad organisatsioonid toetavad sisukat õpet ning annavad sulle ja õppetoolile tagasisidet, kui edukas see kogemus oli. 

  • Õppetooli ruumides on arvutiklass, kus on kõigi vajalike programmide ajakohased versioonid, mida saad vabalt kasutada ka väljaspool ametlikku õppeaega. 

 

Tutvu õppejõududega  

Professor dr Simon Bell on õppetooli juhataja. Tal on pikk karjäär õpetamises, uurimistöös ja praktilises maastikuarhitektuuris. Ta on kirjutanud mitmeid maastikuarhitektuuri koolide raamatukogudes olevaid õpikuid, sealhulgas „Elements of Visual Design in the Landscape“ ning on olnud raamatu „Urban Blue Spaces: Planning and Design for Water, Health and People“ peatoimetaja. Ta õpetab mitmel kursusel ja juhendab väitekirju. 

Mana Taheri Talesh, MSc on õppetöö koordinaator ning õpetab ka bakalaureusetöö kursust ja tehnogeenseid maastikke. Oma teadustöös uurib ta, kuidas kasutavad Iraani naised avalikku ruumi. 

 

 

Joanna Storie, PhD koordineerib magistritöid. Ta on huvitatud avalikkuse osalemisest maapiirkondade maastikukorralduses. 

 

 

 

 

Martti Veldi, PhD on maastikuarheoloog, kes õpetab muinsuskaitse ja restaureerimise kursust. Teda huvitab, kuidas jutustavad maastikud lugusid inimestest läbi nende ajaloo. 

 

 

 

Peeter Vassiljev, MSc õpetab maastikukujunduse ja -ehituse kursust. Teda huvitab virtuaalreaalsuse kasutamine maastikuarhitektuuris ning tema hallata on ka õppetooli maastikusimulaator. 

 

 

 

Toomas Muru, MSc õpetab ruumilist planeerimist. Teda huvitab metsamaastiku kujundamine. 

 

 

 

 

Friedrich Kuhlmann, Dipl. Eng õpetab kaasaegset maastikuteooriat ja juhendab disaini magistriprojekte. Teda huvitavad energiamaastikud ja kollektiviseerimise ajalugu nõukogude ajal. 

 

 

 

Jekaterina Balicka, MSc õpetab puhkealade planeerimise ja projekteerimise kursust. Teda huvitab, kuidas inimesed kasutavad erinevaid avalikke ja ka mahajäetud väliruume tervise ja heaolu eesmärgil. 

 

 

 

Õppekeskkond  

  • Igal kursusel on oma stuudio, mis on varustatud stuudiotööks vajalike suurte laudadega. Lisaks on õpilastele alati kasutada arvutiklass koos kõigi vajalike tarkvaravõimalustega. Tudengitele on olemas ka oma köök, sotsiaalne ala ning seminariruum raamatukoguga. Seda kõike saab kasutada ka pärast loenguid.  

  • EMÜS, Eesti Maastikuarhitektuuri Üliõpilaste Selts on väga aktiivne ning korraldab palju üritusi ja sündmusi. 

 

Kuhu edasi?  

Õppimisvõimalused  

  • Peamine võimalus edasisteks õpinguteks on astuda doktoriõppesse ja tegeleda oma teadushuvidega. 

  • Maastikuarhitektina töötades saab vajadusel kasutada meie pakutud täiendõppe võimalusi. 

 

Karjäär 

  • Õpingute järel leiab nii Eestis kui mujal tööd projekteerimise ja planeerimisega tegelevates büroodes, omavalitsuste ja riigiametites, samuti võid omandada kogemusi vastutava maastikuarhitekti kutsetunnistuse taotlemiseks. 

Õppeaste: magistriõpe 

Õppevorm: päevaõpe 

Õppe kestus ja maht: 2 aastat, 120EAP 

Õppekeel: eesti keel  

Õppekohtade arv: 16 

 

Vastuvõtt 2024

Täiendav vastuvõtt 9. - 15. august​. Avaldusi saab esitada 15. augusti kella 15.00-ni elektroonselt aadressil www.sais.ee.

 

Vastuvõtutingimused

Mida kandideerimisel arvestame?  

  1. Sinu eelneva õppeastme lõputöö või -eksami hinnet või vastuvõtukatse hinnet ja
  1. Eelneva õppeastme kaalutud keskmist hinnet akadeemilise õiendi alusel.  

 

Paremusjärjestuse paneme paika liites kokku sinu eelneva õppeastme lõputöö või -eksami või vastuvõtukatse hinde ja eelneva õppeastme kaalutud keskmise hinde.

NB! Elektroonilise avalduse juurde ei teki automaatselt eelmise astme õppetulemusi, sest neid ei kanta riiklikesse registritesse. Õppetulemused kannab vastuvõtuspetsialist SAISi käsitsi, võttes aluseks kandidaadi SAISis või paberkandjal esitatud kõrgkooli diplomi ja akadeemilise õiendi kinnitatud koopia.  

Kui lõpetasid Eesti Maaülikooli, siis dokumendikoopiaid esitama ei pea ning vastuvõtuspetsialist võtab õppetulemused (kaalutud keskmise hinde ja lõputöö/-eksami hinde) õppeinfosüsteemist.

 

Millistelt õppekavadelt tulles arvestatakse sinu eelneva õppeastme hindeid?  

EMÜ õppekavadest arvestatakse keskkonnakaitse ning keskkonnaplaneerimise ja maastikukujunduse bakalaureuseõppekavade hindeid ning teistest kõrgkoolidest tulles maastikuarhitektuuri õppekava tulemusi. Teistelt õppekavadelt tulles tuleb sooritada vastuvõtukatse.

 

Vastuvõtukatse

Vastuvõtukatse koosneb kahest osast:

  • Portfoolio (mille palume esitada koos kandideerimisavaldusega lisades lingi SAISi või saates selle aadressile vastuv@emu.ee)
  • Porfoolio kaitsmise vestlus

Loe katse kohta lähemalt siin

Vastuvõtukatse võid teha ka siis kui tahad konkursipunkte parandada, sel juhul jääb kehtima vastuvõtukatse tulemus. Kui soovid vastuvõtukatse teha, kuigi sinu õppekava hindeid arvestatakse sisseastumisel, anna sellest vastuvõtuperioodi jooksul kindlasti teada aadressil vastuv@emu.ee  

 

Õppekavajuht:

Mana Taheri Talesh, nooremteadur, maastikuarhitektuuri õppetool

mana.taheri@emu.ee

 

Õppekorraldusspetsialist:  

Lagle Lõhmus, õppekorraldusspetsialist (Aiandus, Maastikuarhitektuur, Keskkonnaplaneerimine ja maastikukujundus, Maastikukaitse ja -hooldus, Keskkonnakaitse, Keskkonnakorraldus ja -poliitika, ​Keskkonnajuhtimine kliimamuutuse tingimustes); lagle.lohmus@emu.ee ; (+372) 731 3533