Veterinaaria 175

   KORRALDUSTOIMKONNA ESIMEES

   Toomas Tiirats
   tel: 7313707
   e-post: toomas.tiirats@emu.ee

Eesti Maaülikool tähistab Eesti veterinaarmeditsiini 175. aastapäeva 

Sel aastal möödub 175 aastat veterinaarõppe algusest Eestis. Ühtlasi saab seda tähtpäeva lugeda Eesti Maaülikooli sünniks.  

 

“Esimese patsiendi võttis Põhja-Saksamaalt pärit esimene Tartu Veterinaariakooli direktor ja professor Peter Jessen vastu Tartu Ülikooli peahoone kõrval paiknenud kliinikus 13. oktoobril 1848. Üheaastasel täkksälul ehk noorhobusel diagnoositi kabjapainutajate haav. Veterinaariakool asus Ülikooli tänaval esimesed kaheksa tegevusaastat, kuid siis jäid ruumid kitsaks ja koliti Narva maanteele, kus juba 1888. aastal valmis esimene väikeloomakliiniku hoone.“  

 

* * * * *

Veterinaarmeditsiin on Eesti Maaülikooli nurgakivi ning ka tänapäeval üks olulisemaid õppe- ja teadussuundi. Tähistame juubeliaastat 2023. aasta sügisel koos ülikoolipere ning meie heade koostööpartneritega! 

* * * * *

veterinaarmeditsiini juubeli sadulatekki kandev hobune maaülikooli linnakusJuba maikuust alates tervitavad maaülikooli linnakus möödasõitjaid kaks vitstest punutud elusuuruses hobuse kuju. Juubelinädalaks said nad endale selga pidurüü.

Ja mitte ainult nemad kaks – üle Eesti võib leida veel mitmeid loomaskulptuure, kes kannavad sel nädalal veterinaarmeditsiini juubeli kirjadega rüüd.

Kui sa sellist loomakuju kuskil märkad, tee endast tema juures pilti. Postita selfie Instagrami haaksõnaga #veterinaarmeditsiin 175. Selle neljapäeva õhtul valivad loomaarstitudengite ühendused kõige vahvamad fotod välja ning parima pildi postitajat ootab auhind. Võitja kuulutame välja sel reedel, 6. oktoobril Tartu raekoja platsil.

* * * * *

Juubelinädalal saab kuulata Vikerraadios järjejuttu loomaarsti mälestustest: James Herriot "Veterinaari vested". Loomaarsti mälestusi loeb Einar Kraut.

Järjejutud on Vikerraadio eetris esmaspäevast, 2. oktoobrist kuni reede 6. oktoobrini kaks korda päevas, kell 11.30 ja kell 22.30. Neid saab ka järele kuulata aadressil vikerraadio.err.ee.

* * * * *

Juubelisündmuste kulminatsioon saabub 6. oktoobril 2023.  

Sel päeval kutsume sündmustest osa saama ka linnarahvast ja kõiki huvilisi.

Kohtume reedel, 6. oktoobril kell 10-12 Tartu raekoja platsil, et juubelipäeva sündmused pidulikult sisse juhatada.

Tutvustame raekoja platsil lähemalt nii seda, millega loomaarstid tegelevad, kui ka seda, kuidas loomaarstiks õpitakse. Samuti võib sel päeval platsil kohata mitmeid loomi. 

6. oktoobril kell 12.00 avame esimese veterinaariakliiniku asukohas Tartu Ülikooli von Bocki maja seinal mälestustahvli. Tahvli autor on skulptor Mati Karmin. 

Vaata lähemalt, mis kesklinnas toimuma hakkab.

* * * * *

Juubelipäeva sündmused jätkuvad ülikoolipere jaoks Eesti Maaülikooli akadeemilise aktusega

* * * * *

Nii väärika juubeli puhul teeme kummarduse oma ajaloole ja eelkäijatele.  

  • Põneva ülevaate veterinaarmeditsiini ajaloost saab näituselt, mis avatakse Eesti Maaülikooli raamatukogus esmaspäeval, 2. oktoobril kell 14.00. Muu hulgas näeb seal oma silmaga, milline nägi välja loomaarstiteaduse professori töökabinet umbes sada aastat tagasi. 
     
  • Trükist tuleb veterinaarmeditsiini ja loomakasvatuse instituudi juubeliraamat, mis võtab kokku instituudi tegemised läbi aegade. Juubeliraamatut esitleme teisipäeval, 3. oktoobril kell 14.00 Eesti Maaülikooli raamatukogus.
     
  • Ülikooli mälestuspäeval 20. septembril kell 15.00 külastame nimekate veterinaariaprofessorite haudu. Novembrikuus avame Zoomeedikumis loomaarstiteadlase Eižens Zemmersi (1843-1906) bareljeefi. 

Loomulikult vaatame ka tulevikku, sest meie veterinaariaõpe ja –teadus on ka tänapäeval kõrgelt tunnustatud ja maailmatasemel. 16. novembril korraldame Tartus Põhja- ja Baltimaade veterinaarkoolide konverentsi

* * * * *

Oled oodatud sündmustest osa saama! 

Juubelisündmusi korraldab Eesti Maaülikooli veterinaarmeditsiini ja loomakasvatuse instituut.