- Õppimine
- Doktoriõpe
- Õppimine ja praktika välismaal
- Õppetoetused ja stipendiumid
- Nõustamine
- Üliõpilasesindus
- Täiendusõpe
- Vaba aeg
- Info ja kontakt
- Võta tudengivari
VASTU VÕETUD Eesti Maaülikooli nõukogu
17. märtsi 2016 määrusega nr 1-5/3
(jõust 01.09.2016)
Varasemate õpingute ja töökogemuse arvestamise ning õpitulemuste
ülekandmise tingimused ja kord
Võetud vastu ülikooliseaduse paragrahvi 14 lõike 3 punkti 4 1 ning Eesti Maaülikooli põhikirja punkti 6.1.16 alusel.
I. Üldsätted
1. Varasemate õpingute ja töökogemuse arvestamise ning õpitulemuste ülekandmise tingimused ja kord (edaspidi VÕTA kord) sätestab varasemate õpingute ja kogemusest õpitu (erialase töökogemuse kaudu ning igapäevase tegevuse ja vaba aja raames õpitu) arvestamise (edaspidi VÕTA) ning (välis)külalisüliõpilasena sooritatud õpitulemuste ülekandmise (edaspidi õpitulemuste ülekandmine) Eesti Maaülikooli (edaspidi ülikool) tasemeõppes.
2. VÕTA on enne ülikooli tasemeõppe praegusele õppekohale õppima asumist sooritatud õpitulemuste ning kogemusest õpitu arvestamine õppekava täitmisel. Õppekava täitmisel võib arvestada:
2.1. varem tasemeõppes sooritatud õpinguid (formaalne õpe);
2.2. täienduskoolituses õpitut (mitteformaalne õpe);
2.3. kogemusest õpitut (informaalne õpe).
3. Õpitulemuste ülekandmine on ülikooli tasemeõppes õppimise ajal (välis)külalisüliõpilasena teises kõrgkoolis sooritatud õpitulemuste arvestamine õppekava täitmisel.
4. VÕTA rakendamisel ja õpitulemuste ülekandmisel hinnatakse õpiväljundite vastavust õppekavale ning õppeainete ja õppekava eesmärkidele.
5. VÕTA ja tasemeõppes õppimise ajal (välis)külalisüliõpilasena sooritatud õpitulemused arvestatakse üliõpilase semestri õppemahu täitmise mahu hulka vastavalt õppekorralduseeskirjale.
6. Varasemalt läbitud kõrgharidus astme õppekava kohustuslikku õppeainet ei saa vaba- ega valikainena arvestada.
7. Madalamal haridustasemel sooritatud õppeaineid võib arvestada kombineerituna kogemusest õpituga.
8. Lõputöö kaitsmise ja/või lõpueksami(te) sooritamise suhtes VÕTAt ei rakendata.
9. VÕTA ja õpitulemuste ülekandmine erinevate kõrgharidusastmete vahel saab/võib toimuda eeldusel, et üliõpilane täidab nende erinevate kõrgharidusastmete õppekavade summaarse õppe mahu.
10. Ülikooli nõukogu õppekomisjon võib kinnitada nimekirja õppeainetest, mille suhtes VÕTAt ja õpitulemuste ülekandmist ei rakendata. Vastav märge on õppeaine juures õppeinfosüsteemis (ÕIS).
11. VÕTA ning õpitulemuste ülekandmise nõustajad (edaspidi nõustaja) ja hindajad (edaspidi komisjon) määrab kõrghariduse esimese ja teise astme õppekavadel instituudi õppedirektor korraldusega. Doktoriõppe VÕTA komisjoni määrab õppeprorektor korraldusega. Info nõustaja ja komisjoni kohta asub ÕISis õppekava üldandmete lehel.
12. VÕTA korraga instituudi õppedirektorile antud õigusi omab ja kohustusi täidab kolledžis direktor.
13. VÕTA ja õpitulemuste ülekandmisega seonduvate otsuste vaidlustamine toimub vastavalt õppekorralduseeskirjale.
II. Taotlemine
14. VÕTAt ja/või õpitulemuste ülekandmist taotlev isik (edaspidi taotleja) esitab avalduse/taotluse õppekava VÕTA nõustajale, doktorant doktoriõppe peaspetsialistile.
15. Kui õppeainete sooritamise kohta on olemas varasem kirjalik kokkulepe või taotletakse vabaaine(te) ülekandmist, esitab taotleja nõustajale tõendi(d) varasema kokkuleppe kohta ja õpisooritust tõendava(d) dokumendi(d) õpingute sooritamise originaalkeeles (kui õppimine ei toimunud eesti või inglise keeles), eesti keeles ja inglise keeles.
16. Koos vormikohase VÕTA taotlusega esitatakse:
16.1. tasemeõppe õpitulemuste korral õpinguid tõendavad dokumendid (originaal ja koopia) ja läbitud õppeaine(te) sisukirjeldus/ainekava;
16.2. täienduskoolituses õpitu korral täienduskoolitustunnistus, läbitud õppe sisukirjeldus ning omandatud teadmiste ja oskuste eneseanalüüs. Hindamisega lõppenud täienduskoolitust käsitletakse tasemeõppe õpingutena;
16.3. kogemusest õpitu korral eneseanalüüs, milles taotleja analüüsib kogemust ning sellest õpitut ning toob välja seosed taotletava õppeaine, -mooduli ja õppekavaga. Võimalusel lisatakse tõend(id) töötamise kohta ning muud taotleja poolt vajalikuks peetud omandatud oskusi ja pädevusi tõendavad dokumendid.
17. Kui varasemaid õpinguid ja/või kogemusest õpitut tõendav originaaldokument ei ole eesti või inglise keeles, esitab taotleja lisaks tõlke inglise keelde, mille on kinnitanud dokumendi väljaandja või notar.
18. Nõustaja kontrollib ja kinnitab dokumentide koopiad ning tagastab dokumentide originaalid.
19. Esitatud dokumentide ja teiste tõendusmaterjalide õigsuse eest vastutab taotleja.
20. Instituudi õppedirektoril on õigus kehtestada oma korraldusega VÕTA taotluste esitamise tähtajad. Tähtajad peavad olema kehtestatud enne õppeaasta algust.
III. Hindamine ja arvestamine
21. VÕTA ja õpitulemuste ülekandmise õigeaegse ja õiglase hindamise ning hindamise kvaliteedi eest vastutab komisjon. Komisjoni esimees võib vajadusel komisjoni töösse kaasata üliõpilaste esindajaid, eksperte ülikoolist või väljastpoolt ülikooli.
22. Õpitulemuste ülekandmisel ja varasemate tasemeõpingute puhul võrdleb VÕTA komisjon sooritatud õppeaine ja õppekavajärgse õppeaine eesmärke ja õpiväljundeid ning annab hinnangu õppeaine sobivusele õppekava kontekstis.
23. Täienduskoolituse ja kogemusest õpitu puhul hindab komisjon omandatud pädevuste vastavust arvestamist taotletava EMÜ õppeaine eesmärkidele ja õpiväljunditele.
24. Komisjon võib küsida taotlejalt lisadokumente, määrates nende esitamiseks tähtaja. Kogemusest õpitu hindamisel võib komisjon anda taotlejale praktilisi ülesandeid ja/või viia läbi intervjuu.
25. VÕTA ja/või õpitulemuste ülekandmine otsustatakse ühe kuu jooksul arvates taotluse esitamisest (v.a suvekuudel). Kui lisatoimingud nõuavad rohkem aega, võib otsustusaeg pikeneda. Otsustusaja pikenemise korral teavitatakse taotlejat e-kirja teel otsuse tegemise tähtajast.
26. Komisjoni põhjendatud otsus õppeainete ülekandmise ja/või varasemate õpingute ja kogemusest õpitu arvestamise/mittearvestamise kohta vormistatakse kirjalikult. Komisjoni otsus sisaldab arvestatud õppeaine nimetust, mahtu, hindamise tulemust ja märget, kas õppeaine arvestatakse õppekava kohustusliku, valik- või vabaainena. Otsuse kinnitab komisjoni esimees. Nõustaja teavitab taotlejat komisjoni otsusest e-kirjaga.
27. Mitteüliõpilase, sh reimmatrikuleerimise taotleja või ekstern, taotluse puhul vormistab komisjon põhjendatud kirjaliku otsuse, mille alusel on võimalik hilisem õppeaine(te) sisestamine ÕISi. Otsus registreeritakse õppealase kirjavahetusena ja säilitatakse väljamineva kirjana ülikooli rektori kehtestatud korras. Nõustaja teavitab taotlejat komisjoni otsusest e-kirjaga.
28. Doktorantide erialaainete arvestamise taotlusele annab esmase nõusoleku doktorandi põhijuhendaja, kes kinnitab allkirjaga õppeaine sisulist sobivust individuaalse õppeplaani täitmiseks.
29. Kui taotleja poolt läbitud õpingutemaht on suurem õppekavas ette nähtud õppeaine mahust, arvestatakse rohkem sooritatud õppemaht vaba- või valikainena.
30. Kui taotleja poolt läbitud õpingute maht on väiksem õppekavas ettenähtud õppeaine mahust, sooritab üliõpilane õppekava mahu täitmiseks õppeaineid vastavalt komisjoni soovitustele.
31. Varasemate õpingute ja kogemusest õpitu arvestamine õppeaine osana toimub üliõpilase ja vastavat õppeainet õpetava õppejõu kokkuleppel ning selle kohta taotlust ei esitata.
32. Ülekantud õpitulemused ja VÕTA kantakse ÕISi varasema kokkuleppe või komisjoni otsuse alusel, sealjuures:
32.1. tasemeõppe korral sisestatakse ÕISi originaalsooritus. Märgitakse õppeaine nimetus eesti, inglise ja originaalkeeles, õppeaine kood, tulemus, õppejõu nimi, õppeasutuse nimi eesti, inglise ja originaalkeeles, soorituse kuupäev. Kui õppeainel puudub kood või õppejõu nimi, jäetakse vastavad lahtrid täitmata. Kui soorituse hinne on võrreldavas hindamissüsteemis (positiivne skaala 1–5), märgitakse ÕISi eristav hinne ülikoolis kehtiva hindamissüsteemi alusel, muudel juhtudel mitteeristava hindamise alusel;
32.2. kogemusest õpitu (ka kombineeritult varem sooritatud õpingutega) korral sisestatakse ÕISi ülikooli ÕISis registreeritud õppeaine. Sooritamise kohana kuvatakse Eesti Maaülikool, kuupäevana VÕTA taotluse arvestamise kuupäev, õppejõuna VÕTA komisjon. Kogemusest õpitut saab arvestada ainult ülikoolis õpetatavate õppeainete raames. Kogemusest õpitu puhul kasutatakse mitteeristavat hindamist;
32.3. kui täienduskoolitus on lõppenud hindamisega (eksam, arvestustöö jm), sisestatakse see ÕISi analoogselt tasemeõppega, muul juhul analoogselt kogemusest õpituga.
IV. Kvaliteedi tagamine
33. VÕTA ja õppeainete ülekandmise kvaliteet tagatakse ülikooli õppe kvaliteedistrateegiast lähtuvalt.
34. VÕTA ja õpitulemuste ülekandmise ja hindamise põhimõtted ja protseduurireeglid on avalikud, selged ja õiglased.
35. Ülikool tagab:
35.1. taotlejale vajaliku informatsiooni ja nõustamisteenuste kättesaadavuse;
35.2. nõustamist ja hindamist läbi viivate isikute kompetentsuse ja erapooletuse ning protseduuri ühetaolisuse;
35.3. esitatud andmete konfidentsiaalsuse.
36. Ülikool loob võimalused kõigi osapoolte osalemiseks VÕTA-alases täienduskoolituses ning koostöövõrgustikes.
37. Ülikooli nõukogu õppekomisjon hindab vähemalt üks kord õppeaastas hindajate tehtud otsuseid, et tagada varasemate õpingute ja töökogemuse arvestamise ühtne tase, ning vajadusel teeb ettepanekuid VÕTA korra muutmiseks.
V. Rakendussätted
38. Tunnistada kehtetuks Eesti Maaülikooli nõukogu 26. mai 2013 määrus nr 11 „Varasemate õpingute ja töökogemuse arvestamise ning õpitulemuste ülekandmise tingimused ja kord“.
39. Kord jõustub 1. septembril 2016. a.