Siit lehelt leiad teavet selle kohta, millisel juhul tuleb Eesti Maaülikooli immatrikuleeritud esimese või teise õppeastme üliõpilasel hüvitada õppekulud ehk maksta õppetasu.
Õppetasu maksmise tingimused on sätestatud Eesti Maaülikooli senati määrusega „Õppekulude hüvitamise tingimused ja kord tasemeõppes“. Õppetasu määra(d) kehtestab ülikooli senat oma otsusega igaks õppeaastaks vähemalt neli kuud enne õppeaasta algust.
Õppetasu maksetähtpäev on sügissemestril 15. oktoober ja kevadsemestril 1. märts. Õppetasu makstakse arve alusel, mis esitatakse õppetasu maksjale elektrooniliselt vähemalt 14 päeva enne maksetähtpäeva.
Õppekulude hüvitamise tingimused ja kord (.pdf)link opens in new page
Õppetasud 2024/2025. õppeaastal (.pdf)link opens in new page
Õppetasud 2025/2026. õppeaastal (.pdf)link opens in new page
Üliõpilane, kes on immatrikuleeritud eesti õppekeelega õppekavale täiskoormusega õppe tasuta õppekohale ei pea õppetasu maksma, kui ta täidab nõuetekohast õppemahtu (30 ainepunkti semestris ja 60 ainepunkti õppeaastas).
Õppetasu maksmise kohustus tekib, kui eelmis(t)e semestri(te) õppemahust jääb puudu rohkem kui 8 ainepunkti (EAPd).
See tähendab, et üliõpilane ei pea maksma õppetasu, kui ta on esimese semestri lõpuks oma õppekava õppeaineid sooritanud vähemalt 22 ainepunkti ulatuses (30 – 8) või teise semestri lõpuks 52 ainepunkti ulatuses (60 – 8).
Näiteks tekib õppetasu maksmise kohustus siis, kui
Õppes edasijõudmist hinnatakse iga semestri alguses semestri algusele eelneva kuupäeva seisuga (sügissemestri viimase päeva ja õppeaasta viimase päeva seisuga).
Nõuetekohase õppemahu hulka loetakse:
Õppemahu täitmist ei kontrollita välismaal õppimise semestril, kui väliskõrgkoolist kantakse semestris üle vähemalt 15 ainepunkti ulatuses õppeaineid. Sel juhul ei kontrollita õppemahu täitmist ka välismaal õppimisele järgneval semestril.
Maksetähtpäevad
Sooritamata jäänud ainepunktide eest tuleb tasuda sügissemestril 15. oktoobriks ja kevadsemestril 1. märtsiks.
Õpingute katkestamine ja õppetasu
Kui üliõpilane katkestab õpingud või ta eksmatrikuleeritakse ülikooli algatusel, tuleb tal eelmistel semestritel puudu jäänud ainepunktide eest õppetasu maksta ka juhul, kui õpingud katkevad enne maksetähtpäeva.
Alates 2024/2025. õppeaastast immatrikuleeritud üliõpilasel, kes katkestab õpingud omal soovil rohkem kui 70 päeva pärast semestri algust, tuleb maksta õppetasu ka nende õppeainete ainepunktide eest, kuhu üliõpilane oli sel semestril registreeritud, kuid mis jäid läbimata.
Erisused
Täiskoormusega õppest osakoormusega õppesse langenud ja seejärel nominaalse õppeaja jooksul taas täiskoormusele üle viidud üliõpilasel ei ole õppetasu maksmise kohustust taas täiskoormusega õppimise esimesel semestril.
Ka ei nõuta õppetasu reimmatrikuleerimise ja õppekava vahetamise semestril, õppemahu täitmist kontrollitakse sellele järgneval semestril.
Osakoormusega õpe on tasuline.
Osakoormusega õppiv üliõpilane peab alates osakoormusele arvamise semestrist maksma õppetasu käimasoleva semestri eest ainepunkti hinna alusel. Õppetasu arvestamise aluseks on semestri alguses registreeritud õppeainete maht. Kui üliõpilane kogub semestri jooksul suuremas mahus ainepunkte, lisab ülikool puuduva summa järgmisel semestril esitatavale arvele.
Üliõpilasega sõlmitakse õppekulude hüvitamise leping kolme nädala jooksul alates osakoormusega õppesse üleviimisest.
Inglise õppekeelega õppekava alusel õppimine on üldjuhul tasuline.
Ülikool võib inglise õppekeelega õppekaval täiskoormusega õppivale üliõpilasele määrata mitterahalise sihtstipendiumi, millega vabastatakse üliõpilane õppetasust. Sihtstipendiumite arvu kinnitab ülikooli senat igaks õppeaastaks.
Kui üliõpilane ei täida semestrite ettenähtud õppe kumulatiivset mahtu, kaotab ta õiguse sihtstipendiumile. Sellisel juhul tuleb üliõpilasel tasuda õppetasu alates sihtstipendiumi õiguse kaotamise semestrist.
Õppetasu peab maksma üliõpilane, kes asub uuesti õppima samal kõrgharidusastmel ja tema varasemad või samal ajal kestvad tasuta õpingud piiravad uuesti või samaaegset tasuta õppimist.
Neil juhtudel tuleb eesti õppekeelega õppekava alusel uuesti õppima asudes maksta õppetasu nii täis- kui ka osakoormusega õppides ainepunkti hinna alusel semestri alguses registreeritud ainepunktide hulga järgi. Inglise õppekeelega õppekava alusel täiskoormusega uuesti õppima asumisel tuleb maksta semestritasu.
Üliõpilasel, kes on immatrikuleeritud eesti õppekeelega õppekavale alates 2024/2025. õppeaastast, tuleb õppetasu maksta juhul, kui ta:
Enne 2024/2025. õppeaastat immatrikuleeritud üliõpilastele kehtib üleminekuaeg kuni 2027/2028. õppeaastani.
Kui üliõpilane on
siis peab ta maksma õppetasu juhul, kui ta juba on samal kõrgharidusastmel tasuta õppinud rohkem kui poole õppekava nominaalkestusest ja kui tema eksmatrikuleerimisest ei ole möödunud vähemalt kümmet aastat.
Eesti õppekeelega õppekava alusel täiskoormusega tasuta õppekohal õppiv üliõpilane peab õpingute pikendusaja esimesel semestril maksma õppetasu iga ainepunkti eest, mis tal jäi eelmistel semestritel puudu nõuetekohasest õppemahust. Järgmis(t)el pikendusaja semestri(te)l puuduolevate ainepunktide eest õppetasu ei maksta.
Instituudi õppedirektor võib eesti õppekeelega õppekaval õppiva üliõpilase tema avalduse alusel vabastada õppetasu maksmisest kaitstava lõputöö või sooritatava lõpueksami mahus.
Eesti õppekeelega õppekaval osakoormusega õppiv üliõpilane maksab õpingute pikendamisel õppetasu registreeritud õppeainete mahu (ainepunktide) järgi.
Üliõpilane, kes õpib inglise õppekeelega õppekaval, sh sihtstipendiumi saaja, maksab õpingute pikendamisel õppetasu registreeritud ainepunktide mahu alusel.
Eesti õppekeelega õppekaval täiskoormusega õppiv üliõpilane peab maksma õppetasu eelmise semestri nõuetekohasest õppemahust puudu jäänud ainepunktide eest juhul, kui ta suundub akadeemilisele puhkusele semestri kestel.
Pärast akadeemilise puhkuse lõppu ei tule käimasoleval semestril õppetasu maksta, kui akadeemilisele puhkusele eelnenud semestri eest on õppetasu juba makstud.
Eesti õppekeelega õppekaval osakoormusega õppiv üliõpilane peab käimasoleva semestri eest õppetasu maksma, kui akadeemiline puhkus algab pärast maksetähtpäeva. Kui akadeemiline puhkus algab enne maksetähtpäeva, ei tule selle semestri eest õppetasu maksta.
Enne maksetähtpäeva lõppeva akadeemilise puhkuse korral tuleb õppetasu maksta ka käimasoleva semestri eest, pärast maksetähtpäeva lõppeva akadeemilise puhkuse korral käimasoleva semestri eest õppetasu maksma ei pea.
NB! Üliõpilane, kes osaleb õppetöös akadeemilise puhkuse ajal, peab õpingute eest tasuma registreeritud õppeainete mahu järgi.
Inglise õppekeelega õppekaval tasulisel kohal õppiv üliõpilane peab käimasoleva semestri eest õppetasu maksma juhul, kui akadeemiline puhkus algab pärast maksetähtpäeva. Kui akadeemiline puhkus algab enne maksetähtpäeva, siis selle semestri eest õppetasu maksma ei pea.
Enne maksetähtpäeva lõppeva akadeemilise puhkuse korral tuleb käimasoleva semestri eest õppetasu maksta. Pärast maksetähtpäeva lõppeva akadeemilise puhkuse korral selle semestri eest õppetasu maksma ei pea.
NB! Kui üliõpilane osaleb akadeemilise puhkuse ajal õppetöös, tuleb tal õpingute eest tasuda kas ainepunkti hinna alusel või semestritasuna.
Õppetasu maksmise tähtpäev on sügissemestril 15. oktoober ja kevadsemestril 1. märts.
Nii täis- kui ka osakoormusega õppiv üliõpilane võib taotleda õppetasu maksmisest vabastamist, kui ta alustas õpinguid eesti õppekeelega õppekaval täiskoormusega ja õpingute alustamise ajal ei olnud tal õppekulude hüvitamise kohustust ning kui
Õppetasu maksmisest vabastamise taotlusele tuleb lisada soodustust tõendav dokument (lapse sünnitõend ja/või kehtiv puuet tõendav dokument).
Õppetasu maksmisest vabastamist saab taotleda sügissemestril 20. septembrini ja kevadsemestril 4. veebruarini.