Õppetöös osalevad osapooled järgivad head akadeemilist tava, mille aluseks on ausus, õiglus, üksteisest hoolimine ja lugupidav käitumine, hea suhtlemine ja suhtumine ning avatud koostöö
Vääritu käitumine on üldtunnustatud käitumisnormide või akadeemilise eetika vastu olulisel määral eksimine (sh akadeemiline petturlus), ning tahtlikult toime pandud kuritegu.
Mis on akadeemiline petturlus?
Akadeemiline petturlus on
- õpitulemuste kontrolli ajal selliste abivahendite ja -materjalide kasutamine, mida õppejõud ei ole lubanud kasutada;
- teadmiste lubamatu vahetamine (nt etteütlemine, mahakirjutamine jm) üliõpilaste vahel õpitulemuste kontrolli ajal;
- teise üliõpilase eest õpitulemuste kontrolli (eksami, arvestuse jm) sooritamine, kusjuures petturina käsitletakse nii seda üliõpilast, kes teise üliõpilase eest õpitulemuste kontrolli sooritas, kui ka seda üliõpilast, kelle eest õpitulemuste kontrolli sooritas teine isik;
- võltsitud andmete esitamine üliõpilastöös;
- kellegi teise kirjaliku töö esitamine oma nime all (plagiaat);
- kellegi teise või iseenda varasema kirjaliku töö osade kasutamine nõuetekohase akadeemilise viitamiseta (plagiaat);
- iseenda identse töö taasesitamine, kui selle eest on juba ainepunkte saadud.
Kui märkad akadeemilist petturlust või muud akadeemilise eetika vastu eksimist, siis hea tava on teavitada sellest ülikooli.
Akadeemilise petturluse (v.a lõputöö või -eksam) juhtumite menetlemine toimub õppekorralduseeskirjas sätestatu kohaselt, muul viisil vääritu käitumise kahtluse juhtumeid menetletakse rektori käskkirja „Ettepanekute ja kaebuste menetlemise kord Eesti Maaülikoolis“ kohaselt.
Mis on plagiaat?
Lõputöö tugineb eri allikatele, teaduslikele meetoditele ning varasematele uuringutele ja teadmistele. Kõikide autorite osa tuleb väärikalt tunnustada ehk nendele tuleb korrektselt viidata, vastasel juhul on tegemist plagieerimisega.
Plagiaat ehk loomevargus on teis(t)e autori(te) uurimistulemuste, mõtete, ideede või teose osaline või täielik esitamine oma loominguna. Plagiaat on ka enda varasematele avaldatud töödele, andmetele ja artiklitele viitamata jätmine.
Kõik töö koostamisel kasutatud teiste autorite tööd, põhimõttelised seisukohad, ideed, tsitaadid, valemid, arvulised andmed ja pildimaterjal tuleb viidata. Viitama ei pea üldiselt teadaolevatele tõdedele.
Akadeemilise petturluse alla kuulub ka teksti või muu tehisintellekti rakenduse kasutamine ilma sellele viitamata või mahus, mis pole õppejõuga kokku lepitud. Tekstirobot ei ole teksti (kaas)autor, vaid vahend, mida kasutada teksti koostamisel.
Viitamisel tuleks meeles pidada, mis otstarvet see töös täidab. Nt kas soovid edastada ideed või vaielda vastu kellegi seisukohale. Siin on peamiselt kaks varianti: tsiteerimine (kasutatakse jutumärke või kaldkirja) ja refereerimine (originaalteksti ideede väljendamine oma sõnadega, jutumärgid puuduvad). Hoiduda tuleks tahtmatu plagieerimise eest, nt ümbersõnastamine ilma viitamiseta ja liiga paljude tsitaatide kasutamine oma töös.
Viitamise, sh tekstiroboti kasutamise viitamise kohta saab lugeda lõputöö vormistamise juhendistlink opens in new page.
Mis on vääritu käitumine?
Vääritu käitumine on akadeemiline petturlus, üldtunnustatud käitumisnormide ja tavade vastu olulisel määral eksimine, dokumentide võltsimine ja üliõpilasena tahtlikult toime pandud kuritegu.
Mis kaasneb vääritu käitumise ja akadeemilise petturluse toimepanekuga?
Akadeemilise petturluse (v.a lõputöö või -eksam) kahtluse korral on õppejõul õigus nõuda üliõpilaselt kirjalikku selgitust ning pärast seda esitada õppedirektorile kirjalik taotlus koos tõendusmaterjaliga akadeemilise petturluse juhtumi menetlemiseks.
Akadeemilise petturluse või vääritu käitumise kahtlusega juhtumeid menetleb instituudi õppedirektor.
Kui üliõpilane on toime pannud akadeemilise petmise (v.a lõputöö või -eksam) või muul viisil käitunud vääritult, siis õppedirektor
- teeb üliõpilasele noomituse või
- teeb õppeprorektorile esildise üliõpilase eksmatrikuleerimiseks.
Kui akadeemilise petturluse juhtumi menetlus toimub pärast üliõpilase poolt õppeaine õpiväljundite saavutatuse lõpphindamise läbimist ja petturluse toimepanek leiab kinnitust, tühistab õppedirektor oma korraldusega õppeaine hindamistulemuse.
Esimese ja teise õppeastme (sh integreeritud õpe) lõputöös ja lõpueksamil ilmnenud akadeemilise petturluse menetlemine on sätestatud ülikooli senati kehtestatud bakalaureuse- ja magistrikraadi andmise tingimustes ja korraslink opens in new page.