Eesti Maaülikool on avalik-õiguslik ülikool.
Meie tegevuse aluseks on Eesti Maaülikooli seaduslink opens in new page. Seaduses kirjapandut täpsustab ülikooli põhikiri, kus on toodud ülikooli eesmärk ja ülesanded, kirjeldatud ülikooli liikmeskonda, juhtimist, struktuuri, varasid ja eelarvet.
Ülikooli olemust ja arengusihte kirjeldab ülikooli arengukava.
2025. aastal alustasime ülikooli uue arengukava loomist, loe uue arengukava koostamisest lähemalt.
Loome ja jagame teadmisi biomajanduse edendajatele looduse ja inimese hüvanguks.
Eesti Maaülikool on rahvusvaheliselt tunnustatud teadusülikool biomajanduse valdkonnas.
Ülikool on oma tegevustes objektiivne, eetiline, aus, vastutustundlik, õiglane ja professionaalne. Ülikool hoolib oma üliõpilastest ja töötajatest ning hoolitseb akadeemilise järjepidevuse ja traditsioonide kestmise eest. Ülikool on säästliku ja loodushoidliku mõtteviisi kujundaja.
Ülikoolis on kõigil võimalus esitada oma seisukohti ja uurimistöö tulemusi vabana välistest piirangutest ja ettekirjutustest ning arendada parimal viisil teadmust ja teenida ühiskonda.
Ülikool on avatud koostööle ja teadmiste edasiandmisele. Ülikool on võrdsete võimaluste, salliva õhkkonna ja sünergia looja ja hoidja.
Ülikool on innovaatiline ja avatud uutele ideedele. Ülikool arendab akadeemilise pere ja üliõpilaste akadeemilise uudishimu toetamiseks loovat keskkonda.
Ülikool väärtustab rahvuskultuuri säilimist ja arendamist, eesti teaduskeele loovat arendamist ja emakeelset ülikooliharidust. Ülikool annab kvaliteetse teadustöö ja haridusega ning ühiskonna teenimisega Eestimaa kestliku arengu heaks endast parima.
Eesti Maaülikooli seaduse kohaselt on nõukogu ülikooli kõrgeim juhtorgan, kes vastutab ülikooli pikaajalise ja kestliku arengu ning oluliste majandus-, finants- ja varaga seotud otsuste tegemise eest, tagades ülikooli eesmärkide saavutamise.
Nõukogu koosseisu kuulub seitse liiget, kellest:
Nõukogu koosseisu määrab viieks aastaks Vabariigi Valitsus korraldusega haridus- ja teadusministri ettepanekul.
Senat on ülikooli akadeemiline otsustuskogu, kes vastutab ülikooli teadus-, arendus-, loome- ja õppetegevuse eest ning tagab selle kõrge kvaliteedi.
Senati korralised istungid toimuvad vähemalt kuus korda õppeaastas senati kinnitatud tööplaani alusel. Kokku võib kutsuda ka erakorralise senati istungi.
Senatisse kuulub 19 liiget. Senati esimees on rektor.
Ülikooli juhtkonna moodustavad rektoraadi koosseisu kuuluvad vastutusalade juhid, kelleks on rektor, teadusprorektor, õppeprorektor, arendusjuht, finantsjuht ja instituutide direktorid.
Rektor on ülikooli seaduslik esindaja, kes juhib ülikooli igapäevast tegevust, lähtudes juhtimisel ülikooli arengukavast, eelarvest ja teistest strateegilistest dokumentidest.
Teadusprorektor juhib teadustegevuse valdkonda ning vastutab teadus- ja arendustegevuse, doktoriõppe ning muude talle ülikooli õigusaktidega pandud ülesannete eest.
Õppeprorektor juhib õppetegevuse valdkonda ning vastutab tasemeõppe õppetöö ja õppekorralduse, täiendusõppe ja muude talle ülikooli õigusaktidega pandud ülesannete eest.
Finantsjuht vastutab ülikooli rahaliste vahendite õiguspärase ja otstarbeka kasutamise ja hankekorralduse eest.
Arendusjuht vastutab ülikooli vara, sh infosüsteemide üldseisundi ja kestliku arengu planeerimise eest.
Ülikoolis on kolm instituuti, mille alla koonduvad 20 õppetooli. Koos ülikooli keelekeskuse ja Karl Ernst von Baeri majas asuva teadusloo uurimise keskusega nimetatakse neid akadeemilisteks üksusteks.
Ülikooli põhitegevusi toetavad 12 haldus- ja tugiosakonda, valdkondadeülesed üksused, katse- ja praktikabaasid ning ülikooli asutatud juriidilised isikud. Üliõpilaskonna katusorganisatsiooniks on üliõpilasesindus.
Siit leiad ülikooli juhtimises olulised dokumendid eelarvest majandusaasta aruandeni.
Ülikooli eelarve koostamise, vastuvõtmise ja täitmise põhimõtted on kehtestatud eelarve eeskirjaslink opens in new page. Ülikooli eelarve kehtib akadeemiliste ja tugistruktuuri üksuste kohta, kuid ei hõlma ülikooli asutatud juriidiliste isikute (s.o tütar- ja sidusettevõtete) tulusid ja kulusid.
Majandusaasta aruanded on koostatud ülikooli konsolideerimisgrupi kohta. Eesti Maaülikooli konsolideerimisgruppi kuuluvad ülikool ja ülikooli pool asutatud tütarettevõtetena (ülikooli osalus 100%) 4 sihtasutust, 2 osaühingut ja 1 mittetulundusühing ning sidusettevõttena 1 osaühing (ülikooli osalus 29%).
Lisainfo: