Kaks seljakottidega noormeest kõnnivad tänaval üksteisest mööda

Külalisüliõpilasena õppimine Eestis

Külalisüliõpilane on mõnda Eesti kõrgkooli immatrikuleeritud üliõpilane, kes kodukõrgkooli nõusolekul õpib tähtajaliselt (ühe semestri või õppeaasta) mõnes teises Eesti kõrgkoolis.

Külalisüliõpilasena õppimist reguleerib Eesti Maaülikooli õppekorralduseeskiri.  

Noormees liigub pildil vasakult paremale talvisel tänaval

Soovid Eesti Maaülikooli üliõpilasena asuda õppima teise Eesti kõrgkooli?

Eesti Maaülikooli üliõpilasel on võimalus külalisüliõpilasena tasuta õppida järgmistes Eesti kõrgkoolides:

  • Tartu Ülikool
  • Tallinna Ülikool
  • Tallinna Tehnikaülikool
  • Eesti Kunstiakadeemia
  • Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia
  • Kõrgem Kunstikool Pallas

Külalisüliõpilasena sooritatud õppeaineid arvestatakse üliõpilase soovi korral Eesti Maaülikooli õppekava täitmisel, kui need ained sobivad õppekavva. Samuti võib neid arvesse võtta vabaainetena. Külalisüliõpilasena teises kõrgkoolis õppimine arvestatakse õppekava nominaalaja hulka ja selle eest õppeaja pikendust ei anta.

Noormees liigub pildil vasakult paremale talvisel tänaval

Kui soovid õppida külalisüliõpilasena mõnes teises Eesti kõrgkoolis, tuleb sul esitada vormikohane avaldus (vt teksti lõppu) oma instituudi õppedirektorile. Pane kindlasti avaldusse kirja õppeaine(d), mida soovid teises kõrgkoolis õppida.

Kui õppedirektor on sinu avalduse heaks kiitnud, saada tema nõusolekuga avaldus vastuvõtvasse kõrgkooli.

Kui oled vastuvõtvast kõrgkoolist nõusoleku saanud, esita avaldus oma instituudi õppekorralduse spetsialistile. Selle alusel vormistatakse sind instituudi õppedirektori korraldusega teises Eesti kõrgkoolis külalisüliõpilasena õppijaks.

Teises kõrgkoolis külalisüliõpilasena sooritatud õppeaine(d) saab arvestada õppekava täitmisena. Selleks pead oma instituudi õppekorralduse spetsialistile esitama vastuvõtnud kõrgkooli väljastatud õpitulemuste väljavõtte. Õppeained kantakse üle ülikooli senati kehtestatud varasemate õpingute ja töökogemuse arvestamise ning õpitulemuste ülekandmise tingimuste ja korra järgi (VÕTA). 

 

NB! Külalisüliõpilasena teises kõrgkoolis õppides tuleb järgida vastuvõtva kõrgkooli õppekorraldust ja täita sealsetele üliõpilastele kehtestatud tingimusi. Enne teise kõrgkooli õppima asumist uuri, millised on selle kõrgkooli tähtajad külalisüliõpilase avalduse esitamiseks ja õppeainetesse registreerimiseks, ning tee endale selgeks muud külalisüliõpilasele kehtivad nõuded.

Noormees kõnnib pildil paremal vasakule talvisel tänaval
Noormees kõnnib pildil paremal vasakule talvisel tänaval

Soovid teise kõrgkooli üliõpilasena asuda õppima Eesti Maaülikooli? 

Eesti Maaülikoolis saavad külalisüliõpilasena tasuta õppida  järgmiste kõrgkoolide üliõpilased:

  • Tartu Ülikool
  • Tallinna Ülikool
  • Tallinna Tehnikaülikool
  • Eesti Kunstiakadeemia
  • Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia
  • Kõrgem Kunstikool Pallas

Kui soovid Eesti Maaülikoolis külalisüliõpilasena õppida, tuleb sul esitada vormikohane ja kodukõrgkooli nõusolekuga avaldus Eesti Maaülikooli õppeosakonda. Tee seda enne semestri algamist või hiljemalt semestri kahe esimese nädala jooksul. Külalisüliõpilaseks saab end vormistada üheks või kaheks semestriks korraga. Kui soovid õppida pikemalt tuleb esitada uus avaldus.

Õppekorralduslikes küsimustes laienevad külalisüliõpilasele Eesti Maaülikooli üliõpilase õigused ja kohustused.

Kuidas saab külalisüliõpilaseks tulla?

  1. Leia Eesti Maaülikooli õppeainete registrist huvipakkuvad õppeained. Neid tuleb ise otsida Eesti Maaülikooli õppeinfosüsteemist (ÕISist).
  2. Täida külalisüliõpilaseks arvamise avaldus ja (digi)allkirjasta see.
  3. Taotle avaldusele nõusolekut oma kodukõrgkoolist.
  4. Kui kodukõrgkool on vajalikud nõusolekud andnud, küsi avaldusele nõusolek(ud) ka Eesti Maaülikoolist. Selleks saada (digi)allkirjadega avaldus Eesti Maaülikooli õppeosakonda õppekorralduse spetsialistile; doktoriõppes külalisüliõpilase staatuse taotlemise korral doktoriõppe peaspetsialistile.
  5. Kui Eesti Maaülikool annab külalisüliõpilasena õppimiseks nõusoleku, saadame sulle avaldusel märgitud e-posti aadressil selle kohta teavituse. Lisaks jagame sinuga infot, kuidas luua endale ÕISi kasutajakonto. 

 

Pärast külalisüliõpilase õppeaja lõppu

Külalisüliõpilase taotlusel väljastab talle tõendi õpitulemuste kohta õppeaine(te) õpetamist koordineeriva instituudi õppekorralduse spetsialist või õppeosakonna töötaja.