Ligipääsetavuse avaldus

Eesti Maaülikooli veebileht on ehitatud ja koostatud nii, et see vastaks WCAG 2.1 AA juurdepääsetavuse suunistele. Kasutame tehnilisi vahendeid ja sisu koostamise põhimõtteid, mis aitavad kodulehe sisu tarbida nägemis-, kuulmis-, kõne-, keele-, füüsiliste, tunnetuslike, õppimis- ja neuroloogiliste puudustega kasutajatel. Lisaks on võimalik info juurdepääsetavust parandada oma arvuti veebilehitseja- ja operatsioonisüsteemi tasemel seadistades. 

Põhjalikum samateemaline juhend on kättesaadav siin (inglise keeles)link opens in new page. Juhul, kui vajate abi või soovite anda ligipääsetavuse kohta tagasisidet, võtke meiega ühendust e-posti aadressil [email protected].


Klaviatuuriga navigeerimine

Kodulehel on võimalik navigeerida ainult klaviatuuri abil. Navigeerida saab Tab-klahvi abil. Iga vajutusega liigub fookus järgmisele elemendile. Parasjagu aktiivset elementi märgib värvimuutus ja kastike selle ümber. Fookuses oleva lingi aktiveerimiseks tuleb vajutada klaviatuuril klahvi Enter.


Sisu suurendamine

Veebilehitsejad

Sisu suurendamiseks soovitame kasutada veebilehitsejale sisseehitatud funktsionaalsust. Kõikides populaarsetes veebilehitsejates on võimalik lehte suurendada ja vähendada, kui hoida all Ctrl-klahvi (OS X operatsioonisüsteemis Cmd-klahvi) ja samal ajal vajutada kas klahvi + või -. Teine mugav võimalus on kasutada hiirt: Ctrl-klahvi all hoidmise ajal tuleb liigutada hiire kerimisrulli. Tagasi normaalsuurusesse saab, kui vajutada ühekorraga Ctrl- ja 0-klahvile. 

Eraldiseisvad programmid

Kõik enam levinud operatsioonisüsteemid sisaldavad seadeid ekraanil esitatava sisu suurendamiseks.

Windows 10-s ja  Windows 11-s saab ekraanipilti suurendada, kui klõpsata all vasakul Windowsi logoga nupule ja vajutada samal ajal klaviatuuril plussmärgiga (+) klahvile. Selleks, et suurendada sisu samm-sammult, vajuta plussmärgile (+) nii mitu korda, kui soovid sisu suurendada. Sisu suuruse vähendamiseks vajuta samal ajal Windowsi logo nupule ja klaviatuuri miinusmärgiga (-) klahvile. Selle funktsiooni kasutamise eeltingimus on, et suurendamise funktsioon on süsteemis lubatud.

Kui soovid suurendamise funktsiooni lubada või seadistada, toimi järgmisel viisil.

  1. Ava Windowsi sätete menüü, selleks vajuta Windowsi logoga nuppu ja vali Settings (Sätted).
  2. Vali Accessibility (Juurdepääsetavus) ja seejärel vasakul menüüs Magnifier (Suurendaja).
  3. Siit saad suurendaja sisse lülitada või muuta selle seadeid, nt suurenduse astet ja suurendamise/vähendamise kiirust.

Apple'i arvutitel tuleb suurendamise funktsiooni kasutamiseks navigeerida järgmiselt: Apple'i menüü > System Preferences > Accessibility (või Universal Access) > Zoom.

Veebilehitseja laiendused

Enamik kaasaegseid veebilehitsejaid, sealhulgas Google Chrome, Mozilla Firefox, Safari ja Microsoft Edge, pakuvad sisseehitatud suurendusfunktsioone. Seetõttu ei pruugi kasutajad alati vajada lisalaiendusi funktsionaalsuse parandamiseks. Vajaduse korral saab kasutusele võtta suurendamist võimaldavad laiendused, mis täiendavad veebilehitseja olemasolevat funktsionaalsust. Näiteks Firefoxi puhul Zoom Page, mis lubab suurenda nii kogu lehte kui ka ainult teksti; Chrome'i puhul AutoZoom.


Ekraanilugeja kasutamine

Meie veebileht on kohandatud ekraanilugejate kasutamiseks, et toetada pimedaid ja vaegnägijaid. Ekraanilugeja on programm, mis üritab arvutiekraanil kujutatavat interpreteerida ja teistes vormides edasi anda, näiteks helidena, audiokommentaarina. Veebilehele lisatud pildid ja visuaalsed meediumid on varustatud asjakohaste alternatiivtekstidega, mis kirjeldavad selle sisu. Veebilehe elementide paigutus ja järjestus on loogiline, toetades ekraanilugeja sujuvat liikumist läbi lehe sisu. Lehe interaktiivsed elemendid on ligipääsetavad klaviatuuri ja ekraanilugeja kasutajatele, järgides WCAG 2.1 juhiseid.

Populaarsemad ekraanilugejaid, mille WCAG nõuetele vastavus on veebilehel testitud:


Ligipääsetavuse järelevalve Eestis

Eestis peab veebilehtede ja mobiilirakenduste ligipääsetavuse üle järelevalvet Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Amet (TTJA). Ameti ülesanne on tagada, et avaliku sektori asutuste veebilehed ja mobiilirakendused vastaksid juurdepääsetavuse nõuetele, mis on sätestatud Euroopa Liidu direktiivis ning riigi õigusaktides. TTJA jälgib, analüüsib ja hindab ligipääsetavuse nõuete täitmist, ning vajaduse korral nõustab asutusi ligipääsetavuse parandamisel. Amet võib algatada järelevalvemenetlusi ja rakendada sanktsioone, kui tuvastatakse nõuete rikkumisi.

Kontaktandmed