Maaehituse tudengid õppeklassis
Insenerid loovad hooneid ja rajatisi, kus meie inimestena tegutseme. Nagu linnas, tegutsevad insenerid ka maapiirkondades, projekteerides talusid, lautasid, metsa-, jahi- ja kalamajandushooneid. Sinu tulevane õpe on maaehituses on teaduspõhine ning lõpetades on sul taskus ehitusteaduse magistrikraad, samuti ka eluaegne diplomeeritud ehitusinseneri esmakutse (7. tase). Sinu teadmisi ootavad pikisilmi inseneribürood, põllupidajad ja kariloomad, sest just sina oskad lahendada ehitusega seotud projekteerimisalaseid ja tehnoloogilisi probleeme ka maaelu eripäradest lähtuvalt.

Õppekava lõpetanule omistatakse esmane kutse. Loe lähemalt www.kutsekoda.ee
eriala Õppeaste Integreeritud bakalaureuse- ja magistriõpe
õppe liik Õppevorm Päevane õpe
keel Õppekeel Eesti keel
aine maht Õppe kestus ja maht 5 aastat, 300 EAP
kohtader arv Õppekohtade arv 35
valuuta Õppekoha maksumus tasuta

Vastuvõtunõuded

Kas see eriala sobib sulle?

Hinda viiepalliskaalal, kuivõrd allolevad väited sinu kohta käivad.

  1. Mulle meeldiks praktilise väljundiga eriala, kus saan vabalt planeerida ja luua.
  2. Ma mõtlen ette oma elule ja sellele, kuidas saan olla õnnelik ja teistele kasulik.
  3. Ma kujundan oma teadmisi vastavalt enda iseenda huvidele.
  4. Mulle meeldib olla kursis innovaatiliste ja säästvate lahendustega.
  5. Mulle meeldib näha ja nautida enda töö füüsilisi tulemusi.  

1825 punkti „See õppekava sobib sulle suurepäraselt!“

Tundub, et sinu väärtused ja huvid kattuvad suurel määral õppekava eesmärkidega. Meie õppekava pakub sulle võimalust oma teadmisi ja oskusi süvendada. Sinu positiivne suhtumine, kirg ja varasemad kokkupuuted valdkonnaga loovad hea eelduse sellel õppekaval õppimiseks ja tulevikuspetsialistiks saamiseks. Ootame sind õppima!

1317 punkti „Sul on head eeldused õppekaval õppimiseks.“

Näib, et su huvid ja väärtused vastavad üsna hästi meie õppekava eesmärkidele. Meie juures õppimine annab sulle lisateadmisi ja -oskusi, samuti kindlust ja sügavamat arusaama sind huvitavatest teemadest. Julgustame sind seda võimalust kasutama, et saaksid kasvada nii isiksuse kui ka professionaalina. Tee see samm ja alusta õpinguid!

012 punkti „Kaalu veel, kas see õppekava on õige valik.“

Tundub, et sinu huvid ja eesmärgid ei kattu päris täielikult õppekava eesmärkidega. See ei tähenda aga, et sa ei võiks selles valdkonnas oma teadmisi ja oskusi edendada. Julgustame sind siiski kaaluma ka teisi võimalusi, mis sinu praegustele huvidele ja tulevikuplaanidele paremini vastavad. Uuri lähemalt meie teisi erialasid!

dekoratiivne
dekoratiivne

Avalduse saad esitada 2. juunist 3. juulini elektroonselt või 25. juunist 3. juulini tööpäeviti kell 9-15 ülikoolis kohapeal. 

Mida ja kuidas õpid?

  • Ehitusmaterjale ja nende omadusi kandekonstruktsioonides ja seinte soojustamisel.
  • Joonestamist, kaasaarvatud erinevate joonestus-, projekteerimis ja BIM tarkvarade kasutamist (nt AutoCAD, Autodesk Revit jms) hoonete arhitektuuri ja kandekonstruktsioonide kavandamisel.
  • Materjalide ja konstruktsioonide tugevusarvutuste aluseid (tugevusõpetus, ehitusmehaanika) ning nendega seonduvaid aineid (füüsika, matemaatika).
  • Puit-, teras-, betoon-, kivikonstruktsioonide projekteerimist.
  • Hoonete kütte-, ventilatsioonisüsteemide lahendusi.
  • Tootmishoonete, sh põllumajandushoonete projekteerimist ja ehitust.
  • Süsinikujalajälje arvutust ehitusmaterjalidele ja hoonetele.
  • Kohalike ja loodussõbralike ehitus- ja soojustusmaterjalide (puit, paekivi, savi, saepuru, pilliroog jne) kasutamist ehitamisel. 

Vaata õppekava siitlink opens in new page

  • Ehitusinseneriõppe lahutamatuks osaks on teooria kinnitamine katsetega. Mitmetes ainetes, nt tugevusõpetus, ehitusmaterjalid, geotehnika toimuvad laboratoorsed tööd ja katsed. Näiteks valmistavad üliõpilased materjalide tugevus-, ja plastsusnäitajate määramiseks ise katsekehasid ning purustavad neid. Tulemusi võrreldakse teoreetiliste väärtustega.
  • Meie üliõpilased arendavad enda praktilisi oskuseid Tartu Rakendusliku Kolledži (VOCO) ehituslaborites ehitustehnoloogia aine menetluspraktika raames. Praktika käigus laotakse seinu, plaaditakse vannitubasid, värvitakse, lammutatakse jms.
  • Ehituseriala menetluspraktika läbid ehitusettevõtetes, nt Embach, Mapri, Savekate diplomeeritud ehitusinseneride juhendamisel. Praktika alusdokumendiks on ülikooli-, ettevõtte- ja üliõpilasevaheline leping.
  • Praktikabaasina saad kasutada ka õppekavaga seotud tugevusõpetuse, ehitusmaterjalide, ehituskonstruktsioonide laboreid, mis on varustatud kõigi vajalike seadmetega. Seda võimalust kasutatakse nt lõputööga seotud katsete ettevalmistamiseks ja läbiviimiseks ehituseriala diplomipraktika raames.
  • Praktikaga seotud võimalusi õppekavas on laiendatud eriala valikainetega, nt ehitusmaksumuse ja hankemenetluse õppepraktika, projekteerimise õppepraktika. 

Kadri Leiten tegi 12nda klassi lõpus testi "Kes minust võiks saada?" ning siis tundus talle naljakas, et vastuseks tuli õppejõud/teadlane. Nüüd aga astub ta isa suurtes jalajälgedes nii õppejõuna kui oma firmas projekteerijana. Kadri on lõpetanud Eesti Maaülikoolis maaehituse eriala ning hetkel on ka doktorantuur juba lõpusirgel. Praegustele maaülikooli tudengitele õpetab ta maaehitust. Kadri on öelnud, et kõik tema päevad on uskumatult huvitavad!

Villu Leppik on maaülikooli vilistane ja töötav ehitusinsener ning osalenud paljude hoonete projekteerimises nii Eestis kui ka põhjamaades (vt nt https://woodhouse.ee/project/treet/link opens in new page). Eriti meeldivad talle suurte puidust hoonete konstruktsioonid. Villu püüab praktikas saadud teadmisi, oskusi ja näiteid tuua ka tudengitele - tulevastele kollegidele. Ta on öelnud, et sõltumata oma 20 aastasest kogemusest näeb ta, et ehitusinseneeria areneb ning iga päev õpib ta midagi uut. Värsketele tudengitele soovib ta: “Mõelge suurelt, unistage suurelt, inseneeriat saab teha üle maailma!”

Julia Vizel ütleb enda kohta, et on sündinud „kellu käes“ ja leiutanud/ehitanud kogu elu. Vaatamata asjaolule, et tema siht oli juba lapsena selge, jõudis ta õige erialani alles elukogenuna. Julia on lõpetanud Eesti Maaülikooli maaehituse õppekava.
Tudengitele õpetab ta  hoone 3D mudeldamist, raudbetoonkonstruktsioonide projekteerimist ja ehitustarindite analüüsi lõplike elementide meetodi abil.

  • Maaehituse õpikeskkonda on pidevalt kaasajastatud ja uuendatud.  
  • Üliõpilastel on võimalus osaleda Ehitustudengite Seltsi tegevuses. #Facebooklink opens in new page  

Kuhu edasi?

Õppimisvõimalused

Jätka õpinguid ka meie doktoriõppes.

Tööta spetsialistina

Tööta projekteerijana projekteerimisfirmades; ehitus-, objekti- ja projektijuhina ehitusfirmades; ehitusnõuniku ja ehitusjärelevalveinsenerina kohalikes omavalitsustes, ehitusekspertiiside tegijana.

Õpeta teisi

Tööta õppejõuna ehituserialaga seotud ainetes kutse-, rakendus- ja kõrghariduses.

Teisi õppekavasid

inseneeria ja ehituse valdkonnast

Õppekavajuht:

Alexander Ryabchikov

ehitusmehaanika kaasprofessor

Metsanduse ja inseneeria instituut

Maaehituse ja veemajanduse õppetool

+372 7313173

+372 7313173

53446667

53446667

Õppekorraldusspetsialist:

Merit Karro

õppekorralduse peaspetsialist

Metsanduse ja inseneeria instituut

Metsanduse ja inseneeria instituudi administratsioon

+372 7313154

+372 7313154
dekoratiivne
dekoratiivne

Avalduse saad esitada 2. juunist 3. juulini elektroonselt või 25. juunist 3. juulini tööpäeviti kell 9-15 ülikoolis kohapeal.